İlknur Birol: Savaşçı ve inkarcı erkek zihniyeti bertaraf edilmeli

İSTANBUL – Zaxo Katliamı’nın sıradan görülmemesi gerektiğini söyleyen HDP İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, uluslararası kurumları göreve çağırarak, “Erkek ve askeri kafanın, savaşçı ve inkârcı zihniyetinin bertaraf edilmesi lazım. Artık bunun zamanıdır” dedi.

Türkiye’nin 20 Temmuz’da gerçekleştirdiği Zaxo Katliamı’na dair tepkiler sürerken, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Irak Dışişleri Bakanlığı’nın acil oturum talep etmesi üzerine 26 Temmuz günü toplantı gerçekleştirdi. Toplantı öncesi konuya dair açıklama yapan BMGK, katliamı kınadı ve soruşturmaya dair Irak makamlarına gerekli yardımı sunacağını ifade etti. Öte yandan oturumda söz alan Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin de katliamın Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapıldığını tespit ettiklerini ve Türkiye’nin Irak topraklarından çıkarılması için BMGK’nin acil karar alması gerektiğini belitti.

Halkların Demokratik Partisi(HDP) İstanbul İl Eşbaşkanı İlknur Birol, Türkiye’nin gerçekleştirdiği Zaxo katliamına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Açık bir katliam’

İlknur, Zaxo’da yaşanan katliamın “açık bir katliam” olduğunu ve bunu hiç kimsenin tereddüt etmeden söylemesi gerektiğinin altını çizdi. İlknur, “Bu durum bölgenin çok uzun zamandır içinde bulunduğu bu savaş ve çatışma cenderesinin ne kadar insanlık dışı, acımasız ve dramatik sonuçlara yol açtığının açık göstergesi. Küresel güçlerin, küresel güçlerle bağlantılı bölge, devlet, iktidar bloklarının bölge halklarına, coğrafyaya huzur, barışın bir arada yaşama geleceği vadetmediğinin en açık göstergelerinden biri. İlk yaşanan katliam değil, sürekli sivillerin ölümüne, yaşlıların, çocukların ölümüne yol açan bu savaş cenderesinden bir an önce çıkılması ve bölge haklarının huzura, barışa, bir çözüme doğru ilerlemesi herkesin ortak talebi olmalı” dedi.

‘Demokrasi ve barış sözü anlam bulmalı’

Çatışma siyasetinden kurtulmanın tek yolunun demokrasi ve barış sözünün anlam bulmasından geçtiğini vurgulayan İlknur, “Bir turistik bölgede, tatil yapmaya gelmiş çoğunluğu Arap ailelerinin oluşturduğu, belki bir tatil beldesinde çay içtiği, nehre girdiği, çocuğu ile bir güzel vakit geçirmek için yana yana gelen ailelerin tepelerine inen bombalar aslında bir tek onların tepelerine inmiyor. Bir tek onların vücutlarını paramparça etmiyor. Bir geleceği, insanların umudunu paramparça ediyor. Bizim bütün bölge haklarının bütün aklı başında insanların bütün bu meselelerden ders çıkarılması gereken tek şey, barış telaffuz etmektir. Barış istemektir. Ve geleceğimiz için demokrasi talep etmektir” ifadelerini kullandı.

‘İlgili mekanizmalar aktif kılınmalı’

Irak Merkezi Yönetim ve Federe Kürdistan Bölgesindeki bütün siyasi unsurların çok net bir biçimde katliamın Türkiye tarafından yapıldığını dile getirdiklerini söyleyen İlknur, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası toplumun da çatışma ve savaş bölgelerinde yaşanan insanlık suçlarının ortadan kaldırılması için rol alması gerektiğini belirtti. Sorumlularının açığa çıkarılması, cezalandırılması ve bir daha tekrarlanmasının önlenmesi için tutum almanın zaruri olduğunu ifade eden İlknur, “Biz, Türkiye’deki bütün toplumsal siyasi güçlere, bütün siyasi partilere, gönlü barıştan ve demokrasiden yana atan bütün toplumsal kesimlere demokrasi ve barışçıl çözüm açısından seslerini daha da yükseltmesi gerektiğinin artık anlaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Pozisyonlarının tarif edilmesi gerektiğini, askeri yayılmacılık, işgal gidilen yerin talan edilmesine, halkların arasına nifak sokulmasına, inkara dayalı bir grup sermayedarı ve iktidar bloğunu memnun eden bu kahredici siyasetten vazgeçilmesi gerektiğini daha yüksek sesle söylemeleri gerektiğini ifade ediyoruz. Uluslararası toplumun sorunları açığa çıkarması için ilgili mekanizmaları aktif kılmaya ve bir an önce sorumlularının açığa çıkarılıp bir hakikat ile yüzleşmeye ve bir daha tekrar edilmemesine yol açabilecek sonuçlar üretmeye de davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

‘Aynı hatalar tekrar edilmemeli’

Tarihsel bir süreçten geçildiğini ve bunun üzerlerine yüklediği önemli bir görevin olduğuna işaret eden İlknur, Türkiye tarihindeki katliamları hatırlatarak, erkek ve askeri kafanın, savaşçı ve inkarcı zihniyetinin bertaraf edilmesi gerektiğini dile getirdi. İlknur cendereden bir çıkış yolu olduğunu söyleyerek, “Aynı hataları tekrar ederek çıkma imkanımız yoktur. Yani siz Roboski’de yaptığınız katliamla yüzleşmediğiniz için Zaxo gündelik bir olaymış gibi görülüyor. Şengal belki bazılarının anıp acı duyduğunu ifade ettiği bir durum haline geliyor. Ses çıkarın, ses çıkarılmazsa devam eder. Sorumluların kim olduğunu bilmez ve o sorumluların cezalandırılmasını istemezseniz devam eder. Katliamları sıradanlaştırmayın. Birlikte gülerek huzur içinde yaşama şansımızı varken bunu elimizden alanların karşısında dimdik dikilmeden çözüme ulaşmak mümkün değildir” çağrısı yaptı.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir