Denizli Hapishanesi önünde 7 gündür eylemde: Çocuğumu kaybetmemek için direniyorum

Maruz kaldığı işkenceler ve tedavi hakkının engellenmesi nedeniyle ağır hasta tutsak Ekim Polat 19 gündür açlık grevinde. Oğlu Ekim Polat’ın tedavisinin sağlanması için hapishane önünde eylemini sürdüren Songül İlker, “Dışardaki sessizlik çok korkunç, bu sessizliği yıkmak gerek” dedi.

Songül İlker’in, Denizli T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan ağır hasta tutuklu oğlu Ekim Polat’ın sağlık durumuna dikkati çekmek ve taleplerinin karşılanması için hapishane önünde başlattığı oturma eylemi 7’nci gününde. Polat’ın ise tedavi hakkı için başlattığı açlık grevi eylemi 19’uncu gününe devam ediyor.

Anne Songül ilker, eylemini bir haftadır hapishane önünde sürdüğünü ve bu süre zarfında hapishane yönetiminden sadece 2’nci müdürle görüşebildiğini söyledi. Eyleminin ikinci gününde görüştüğü müdürün de kendisine sözünün geçerli olmadığını belirttiğini kaydeden İlker, “Madem sözü geçerli değil neden benimle görüyor? İkinci müdür dışında herhangi bir yetkiliyle görüşemedim. Oda zaten sözünün geçerli olmadığını söylemek için görüştü. Cezaevinin ilk müdürü sürekli bahane uydurarak görüşmek istemiyor. Cezaevi önünde oturmamdan bile korkuyorlar. Her gün çok sayıda asker yığıyorlar kapıya. Telefonda konuştuğumda bile etrafımda toplanarak, psikolojik baskı uygulamaya çalışıyorlar” dedi.

Açlık grevi eyleminin oğlunun sağlığı açısından riskli olduğunu belirten anne İlker, “Açlık grevi sağlık sorunlarını daha fazla etkileyecektir. Her an kalbi ile ilgili sorunlar yaşayabileceğinden endişeleniyorum. Tümörden bir an önce ameliyat olması gerekiyor. Yaşadığı sağlık sorunları her gün biraz daha zorluyor” diye belirtti.

İlker, devletin hasta tutukluların yaşam ve tedavi hakkını sağlamak zorunda olduğuna işaret ederek, “Bu hak Anayasa’da da mevcuttur. Yasaları uygulasınlar, hasta tutukluları tedavi etsinler. Bu hak sağlanana kadar oturma eylemini sürdüreceğim. Cezaevlerinde insanlık dışı uygulama ve işkence var. Bunu herkes görsün istiyorum. Çocuğumu kaybetmemek için direniyorum. Dışardaki sessizlik çok korkunç, bu sessizliği yıkmak gerek” ifadelerini kullandı.

İlker, tüm hasta tutukluların tedavi ve yaşam hakkı için ses çıkarılmasını istedi. (MA)

GAZETE PATİKA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir