Mahkemeye tepkiden sonra sevk kararı

İSTANBUL – Yargılandıkları dosyada mahkemenin savunmalara müdahale etmesi sırasında gösterdikleri tepki nedeniyle tutuklular, bulundukları cezaevlerinden zorla başka yerlere sevk edildi.

İstanbul’da 10 Aralık 2016’da oynanan Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının ardından Vodafone Park Stadı çevresinde gerçekleştirilen ve 39’u polis 46 kişinin yaşamını yitirdiği ve 243 kişinin de yaralandığı bombalı saldırı davasından tutuklu bulunan 26 kişiden en az 12 kişi, bulundukları cezaevinden zorla başka cezaevlerin sevk edildi.
Yaşanan patlama nedeniyle yaralı bir polisin daha sonra yaşamını yitirmesi ardından “kasten öldürmek” iddiasıyla 9 kişi hakkında Çağlayan’da bulunan İstanbul 29’üncü Ceza Mahkemesi’nde tekrardan dava açıldı. Dava kapsamında 30 Haziran’da görülen duruşmada mahkemenin, savunmaların engellemesine tutuklular ve avukatlar tepki gösterdi. Tepkinin ardından tutuklular 3 Temmuz’da bulunduğu cezaevinden zorla başka cezaevlerine sevk edilmesi dikkat çekti.

12 KİŞİ ‘ZORLA’ SEVK EDİLDİ

Buna göre, Zozan Kutum ve Gülşen Bahadır, bulunduğu Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden Kandıra 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne; Silivri 3 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Mikail Töre, İzmir 1 No’lu F Tipi Kapalı Cezaevi’ne; Şevket Beyhan ile Hamit Korkmaz Bodrum S Tipi Kapalı Cezaevi’ne; Mehmet Akyüz, Malatya E Tipi Kapalı Cezaevi’ne; Fikret Biçen, Raşit Beyhan ve Nuri Vural’ın ise Sincan Kampüs cezaevlerine zorla sevk edildi. Biçen, Beyhan ve Vural’ın kampüsteki hangi cezaevlerine sevk edildiği ise öğrenilemedi. Bandırma 2 No’lu Kapalı Cezaevi’nde bulunan Mehmet Emin Töre ile Antalya S Tipi Kapalı Cezaevi’nde bulunan Tufan Beyhan Antalya Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevine zorla sevk edildiği öğrenildi.

Tutukluların, Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine sevk edildiği belirtildi.

TEKLİ, HAVASIZ TEK KİŞİLİK HÜCRE

Mikail Töre ve Mehmet Emin Töre’nin kardeşi Türkan Töre, bir hafta önce ağabeyi Mehmet Emin Töre ile telefon görüşmesi sağladığını paylaştı. Töre, ağabeylerinin tutuklandığı tarihten itibaren türlü işkence yöntemlerine maruz kaldığını ve bu zorla sevk durumuna da bu bağlamda yaklaştıklarını dile getirdi. Töre, ağabeyi Mehmet Emin Töre’nin zorla sevk edildiği cezaevinde ise tek kişilik hücrede kaldığını ve günde bir saat tek başına havalandırmaya çıkarıldığına dikkat çekti. Tüm hukuki taleplerine rağmen ağabeyinin tek kişilik hücreden tutukluların kaldığı bölüme konulmadığını dile getiren Töre, “Disiplin cezası olmamasına rağmen sebepsiz yere tekli, havasız hücrede tutuluyor. Hücrede tutulmaları hukuka aykırıdır” diye kaydetti.

AİLE DE CEZALANDIRILIYOR

Zorla sevkler ile birlikte ailenin de cezalandırıldığına işaret eden Töre, “Sürgünlerle birlikte bir ağabeyim İzmir’e, diğeri ise Antalya’ya sevk edildi. Biz Hakkari’de oturuyoruz ve ikisi de bize uzak ve açık görüşleri arasında birkaç saat var. Uzaklık ve bu durum nedeniyle mağduruz. Ağabeylerimizi dört yıldır göremiyoruz. Anne ve babamın sağlık durumu da kötü. Eğer sürgün ediliyorsa da yakın bize yakın bir yere verilmeli. Bu durumu kabul etmiyoruz. Ayrıca ikisinin de aynı cezaevinde olması lazım” diye konuştu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir