Suruç protestolarında gözaltına alınan 88 kişi serbest bırakıldı

İSTANBUL – Suruç Katliamı’nın 7’nci yıldönümü dolayısıyla Kadıköy’de yürüyüş düzenledikleri için polis saldırısı sonucu gözaltına alınan 104 kişiden 88’i serbest bırakıldı. 16 kişinin ise adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.

Kobanê’ye geçmek üzere Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara Kültür Merkezi’nde bulundukları sırada DAİŞ’in canlı bomba saldırısı ile katledilen 33 genç için Kadıköy’de yapılan yürüyüşte gözaltına alınan 104 kişiden 88’i serbest bırakıldı. Katliamda yaşamını yitirenlere adalet isteyen ve bu taleple Kadıköy’de bulunan pek çok sokakta polisin saldırısına rağmen yürüyüş düzenleyen 104 kişi gözaltına alındı.

16 kişi adliyeye sevk edilecek

Gözaltına alınanlar Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Burada, “Toplantı ve gösteri kanuna muhalefet etmek” iddiasıyla ifadeleri alınan 88 kişi serbest bırakıldı. Gözaltında tutulmaya devam edilen 16 kişiye ise aynı suçlamanın yanı sıra “Polise mukavemet etmek” suçlaması yöneltildi. Gözaltındaki 16 kişinin, gün içinde savcılıkta ifadeleri alınmak üzere Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne götürülmesi bekleniyor.

Gözaltında bulunanların isimleri şöyle: Sude İnce, Ebru Sert, Gizem Özdemir, Merve Havalı, Muhammed Rojhat Demirdöken, Serdar Oğuz, Berfin Polat, Ayşe Beliz İnce, Tutku Kırcalı, Velat Korkmaz, Furkan Kaluç, Betül Engez, Fatma Damla, Dilbirin Erden, Özlem Damla Arık, Ekinsu Gündoğan.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir