Tutsak yakınları: Israrcı olacağız

DİYARBAKIR – Tutsak yakınları Diyarbakır Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklamasında eylemlerinde ısrarcı olacaklarını belirterek, “Kürtler olarak bu toprakların sahipleriyiz ve hakkımızı savunacağız” dedi.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle aileleri tarafından Diyarbakır’da başlatılan Adalet Nöbeti Diyarbakır Adliyesi önünde devam etti.

Tutsak yakınlarına Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkaların Demokratik Partisi (HDP), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği (MEBYA-DER), Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Diyarbakır 78’ler Derneği, Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER) destek verdi.

‘Israrcı olacağız’

Tutsak yakını Herdem Merwanî, hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle 9 aydır alanlarda olduklarını ifade etti. Herdem, “Yer-gök çığlıklarımızdan kaynaklı inledi. Ancak siyasetçiler başta olmak üzere, Adalet Bakanlığı ve diğer tüm muhataplarımız bugüne kadar bizimle iletişime geçmediler. Cezaevlerinde yaşanan hak ihaleleri yokmuş gibi sessiz kalıyorlar. Ancak bu sorunun toplumun tüm kesimini yaraladığını biliyorlar. Talepleri her gün haykırıyoruz. Bu talepler sadece bizim değildir, toplumun da talepleridir. Artık söylenecek bir şey kalmadı. Tabi bu durum bizi eylemimizden uzaklaştıramaz. Israrcı olacağız” dedi.

‘Kanunlarına sahip çıksınlar’

Herdem, konuşmasına şu sözlerle son verdi: “Bizler insan haklarını savunuyoruz. Bundan kaynaklı da vicdan sahibi olan herkesin sesimize ses katması gerekiyor. Tutsaklar cezalarını bitirmelerine rağmen infazları yakılıyor ve tahliyeleri engelleniyor. Kürtler olarak bu toprakların sahipleriyiz ve hakkımızı savunacağız. Türkiye’deki siyasetçiler kanunlarına sahip çıksın.”

Açıklama, “Bijî berxwedana zindanan”, “Hak hukuk adalet” sloganları ve alkışlarla son buldu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir