19 avukatın yargılandığı dava ertelendi

İSTANBUL – Cizre bodrumlarında katledilenlere dair yaptıkları açıklama nedeniyle yargılanan 19 avukatın duruşması görüldü. Mahkeme heyeti, avukatların benzer bir iddiadan dolayı soruşturmalarının olup olmadığının araştırılmasına karar verdi.

Cizre bodrumlarında katledilenler için İstanbul Barosu ve Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde yaptıkları basın açıklamaları nedeniyle haklarında, “Toplantı ve gösteri kanununa muhalefet etmek” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 19 avukatın yargılandığı davanın 27’nci duruşması İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, yargılanan avukatlardan Mehmet Emin Erdem ve avukatlar katıldı.

SEGBİS’le bağlanması zaman kaybı’

Duruşmada ilk olarak söz alan Gezi Davası’ndan dolayı tutuklu olan Can Atalay’ın avukatı Evren İşler, Can’ın duruşmaya Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılmasını talep etti. Mahkeme başkanı, davanın geçici başkanı olduğunu ve zaten karar verilmeyeceğini gerekçe göstererek bağlantının zaman kaybı olacağını söyledi. Ardından avukatı Evrim’in, SEGBİS’le bağlantı kurulması yönünde ısrarcı olması sonuncunda Can’ın tutuklu bulunduğu cezaevinden SEGBİS’le duruşmaya katılması için ara verildi.

‘Bu aşamada diyecek bir şey yok’

Aranın ardından söz alan yargılanan avukat Mehmet Emin Erdem, bu aşamada diyecek bir şeyin olmadığını ifade etti.

Mahkeme başkanı, yargılanan avukat Can’a söyleyeceği bir şey olup olmadığını sordu. Can, savcının bu celse için verdiği mütalaanın okunmasını istedi.

Ardından mahkeme başkanı, bu celse için verilen mütalaayı okudu.

İddia makamı bu celsenin mütalaasını açıkladı

Mütalaada, “dosya kapsamındaki sanıklar hakkında benzer suçtan mevcut soruşturma ya da kovuşturma bulunup bulunmadığının araştırılmasına, bulunduğu takdirde dosya suretlerinin celbedilmesine, birleştirme hususunda değerlendirme yapılmasına karar verilmesi kamu adına talep olunur” denildi.

Can, söz alarak bu aşamada diyecek bir şeyin olmadığını belirtti.

‘Mütalaaya katılmıyoruz’

Devamında söz alan avukat Evren, “İddia makamının benzer dosyaların araştırılması yönündeki mütalaasını gerek görmüyoruz” dedi.

Avukat Oğuzhan Topalkara, dosyanın geldiği aşama itibari ile tamamlandığını belirtti. Oğuzhan, “Benzer dosyaların araştırılması hususundaki mütalaaya katılmıyoruz” diye ekledi.

Diğer avukatlarda eksik hususların giderilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, “dosya kapsamındaki sanıklar hakkında benzer suçtan mevcut soruşturma ya da kovuşturma bulunup bulunmadığının araştırılmasına, bulunduğu takdirde dosya suretlerinin celbedilmesine, birleştirme hususunda değerlendirme yapılmasına, mütalaanın celse arası verilmesi durumunda avukatlara ve yargılananlara tebliğ edilmesine ve Can Atalay’ın sonraki duruşma mahkeme salonunda hazır edilmesi için bulunduğu ceza infaz kurumu müdürlüğüne müzakere yazılmasına” karar verdi.

Bir sonraki duruşma 27 Ekim’e ertelendi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir