Gençlik örgütlerinden hasta tutsaklar için eylem

İZMİR – Hasta tutsakların durumuna dikkat çeken gençlik örgütleri, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin son bulmadığı sürece hak ihlallerinin devam edeceğine dikkat çekti.

İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Gençlik Meclisi, hasta tutsakların durumuna dikkat çekmek ve tecrit uygulamalarını protesto etmek amacıyla Bayraklı Adliyesi önünde ortak basın açıklaması gerçekleştirdi. Temsili olarak tabutun taşındığı ve ‘Bibin dengê zindanan, tutsaklara ses ol’ yazılı pankartın yer aldığı açıklamada sık sık “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Garibe Gezer onurumuzdur”, “Ferhan Yılmaz onurumuzdur”, “Bibin dengê zindanan”, “İçerde dışarda hücreleri parçala” ve “Tecrit insanlık suçudur” sloganları atıldı.

Açıklamayı gençler adına İzmir Özgür Öğrenci İnisiyatifi’nden Murat Boztaş okudu.

‘Gücünü kaybeden iktidar işkenceye başvuruyor’

AKP-MHP iktidarının cezaevlerinde yürüttüğü iradesizleştirme politikaları ve hak ihlallerinin 12 Eylül dönemini aratmadığını belirten Murat, dışarıda ise cezaevlerindeki hak ihlallerini dile getirmek isteyenlerin engellenmeye çalışıldığını dile getirdi. Murat, “Adalet Nöbeti’ndeki annelerimiz bir muhatap bulamıyor. Artık susmak gibi bir şansımız yok. Göz göre göre ölüme itilen hatta katliamcı bir zihniyetle tutsakları işkenceyle katledenlerin kimler olduğunu çok iyi biliyoruz. Bunların yanı sıra tecrit uygulamaları, keyfi muameleler, infazların yakılması, çıplak arama işkencesi zindan içerisinde zindan oluşturulduğunun göstergesidir. Artık gücünü kaybeden ve yönetemeyen iktidar, zindanlarda işkencelerine, dışarıda da baskı, tehdit, gözaltı ve tutuklamalarına devam ediyor. Bizler biliyoruz ki tüm bunların sebebi iktidarın çürümüş siyasetinin artık kimseye sökmemesidir” dedi.

‘Kadın katilleri dışarda, devrimci tutsaklar işkence altında’

Cezaevinde olması gereken kadın katliamı failleri ve tecavüz faillerinin dışarıda oldğunu, “iyi hal” ve “haksız tahrik” gibi indirimlerle sırtlarının sıvazlandığını kaydeden Murat, “Daha geçtiğimiz günlerde Pınar Gültekin’in katiline ‘haksız tahrik’ indirimi yapıldı. Gücünü devletten alan bu katiller, verilen cezalarla adeta ödüllendirilirken, devrimci tutsaklara en ağır cezalar ve yanında işkenceler reva görülüyor. Hasta tutsak Abdülkadir Aksu yoldaşımızın annesinin ölmeden önceki son isteği oğlunu görebilmekti. Sonuç olarak son isteği yerine getirilmeden öldü. Bu zulüm elbette son bulacak, işte o zamana hesabını vereceksiniz” şeklinde konuştu.

‘ATK zulme ortak oluyor’

Katledilen, ölüme terk edilen tutsakların hesabını sormak amacıyla eylem yaptıklarını dile getiren Murat şu ifadeleri kullandı: “ATK zulmü her gün devam ediyor, zindanda kalamayacak arkadaşlarımız için ‘kalabilir’ raporu veriliyor. Bu apaçık bu zulme ortak olmaktır. Göz göre göre öldürmektir. Ferhan Yılmaz, Garibe Gezer, Mehmet Sevinç, Halil Güneş, Salih Tuğrul ve adını saymadığımız nice yoldaşımızın tabutları kaldıkları cezaevlerinden çıktı.”

‘İmralı tecridi kırılmalı’

İmralı Cezaevi’nde tutulan PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin, tüm cezaevlerine yayıldığını dile getiren Murat, işkence, taciz, baskı ve ölümlerin bu tecridin sonucu olduğunu sözlerine ekledi. Tecrit son bulmadıkça sorunların devam edeceğine dikkat çeken Murat, “Yok etme üzerine kurdukları bu sistemi reddediyoruz. Her geçen gün devrimci tutsaklar ölüm ile burun buruna. Ölen ve psikolojik şiddete maruz kalan tutsaklar için herhangi bir soruşturma veya cezalandırma bulunmamaktadır. Bizler bu faşist politikalara karşı mücadele edeceğiz. Haksızlığa ve hukuksuzluğa teslim olmayacağız. Tecridi kıracağız. Hasta tutsakların özgürlüğü için mücadele edeceğiz” diye konuştu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir