ABD’de 4 Temmuz Yürüyüşü’ne saldırı: 6 kişi yaşamını yitirdi

HABER MERKEZİ – ABD’nin Illinois eyaletindeki 4 Temmuz Bağımsızlık Yürüyüşü’ne yönelik fail Robert Crimo tarafından düzenlenen saldırıda 6 kişi yaşamını yitirirken, 24 kişi de yaralandı.

ABD’nin Illinois eyaletindeki Highland Park’ta dün 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlaması düzenlendi. Kutlama esnasında İtalyan asıllı Robert Crimo tarafından ateşli silahla saldırı düzenlendi. Saldırıda 6 kişi yaşamını yitirirken, 24 kişi de yaralandı.

Saldırının ardından failin kaçmaya çalıştığı aracında yakalanarak gözaltına alındığı belirtildi.

UsaToday’in haberine göre, polis, failin, YouTube’a yüklediği “keşif” ve saldırı anı öncesinde ait olduğunu düşündüğü videonun faili yakalamada etkili olduğunu söyledi.

Failin geçmişi araştırıldı

NY Post’un haberinde ise failin dijital medya ve internet geçmişini araştıran polis, faillin isminin IMDB’de Bobby Crimo olarak kaydedildiği bilgisine ulaştı. Polis ayrıca failin yayınladığı bir videoda John F. Kennedy’i katleden Lee Harvey Oswald’a gönderme yaptığını ve kendisini “Awake the rapper” (Rapçiyi uyandır) olarak tanımladığını aktardı.

‘Yas tutuyoruz’

Illinois Belediye Başkanı Nany Rotering, “Özgürlüğümüzü ve toplumumuzu kutlamak için bir araya geldiğimiz bir günde trajik hayat kayıpları nedeniyle yas tutuyoruz” dedi. Bölgede yaşayan ve Chicago Sun-Times gazetesine konuşan Miles Zaremski de, “Hızlı bir şekilde atılan 20-25 el silah sesi duydum. Bu yüzden tabanca veya pompalı tüfek olmadığını düşünüyorum” dedi.

Görgü tanığı: Bir kadın yere düştü
Yerel TV kanalı WGN’e konuşan Michael adında bir görgü tanığı ise, “Hemen solumuzdaydı ve tekrar saldırdı. Bir kadın yere düştü” dedi.

Öte yandan bölge genelinde kutlamalar iptal edildi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir