Adana Cumhuriyet Savcısı suç örgütü kurmuş

KONYA – Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevli olan Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş uyuşturucu ticareti yapmaktan gözaltına alındı.

Adana’dan Konya’ya uyuşturucu sevkiyatı yapan şebekeye yönelik Konya Narkotik Şube Müdürlüğü’nün yaptığı operasyonda, kuryelik yapanın polis, sevkiyatı yönetenin de Cumhuriyet Savcısı OsmanYarbaş olduğu belirlendi. Yapılan incelemeler sonucunda “suç örgütü liderinin Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş olduğu, örgüt lider yardımcılarının Cahit Kutluk ile Semiyan Kutluk olduğu, Narkotik Şubede çalışan polis memurları M.B.Y. ile F.K.’nin ise uyuşturucu kuryeliği yaptığı belirlendi. Konya merkezli 4 ilde gözaltına alınan 20 kişiden 14’ü tutuklandı.

‘FETÖ Borsası’ kurmuş

Öte yandan savcı ve ekibinin, hakkında cemaat üyeliği suçlamasıyla soruşturma başlatılan kişileri arayarak, “Hakkınızda FETÖ suçlamasıyla dosyanız bulunuyor. Eğer 500 bin lira verirseniz kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verilecek” dediği ve örgüt üyelerinin parayı almasıyla Cumhuriyet Savcısı Osman Yarbaş’ın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararları imzaladığı belirlendi. Örgütün bu şekilde 9 kişiden 3 milyon lira para aldığı tespit edildi. Bu, kamuoyunda “FETÖ Borsası” olarak da biliniyor.

Meslekten ihracı görüşülecek

Dijital medyada ise savcı ile ilgili, “avukatlık yaparken 15 Temmuz darbe girişimi sonrası AKP/MHP kontenjanından savcılığa geçirilenlerden olduğu” iddia edildi. Antalya’da gözaltına alınan savcının Adana’ya götürüldüğü öğrenildi. Hakimler ve Savcılar Kurulu’nca (HSK) Osman Yarbaş hakkında uyuşturucu sevkiyatlarını yönetmesi nedeniyle kişisel suçtan, “FETÖ borsası” oluşturması nedeniyle ise “görevi kötüye kullanmak” suçundan iki ayrı inceleme başlatıldı. Osman Yarbaş’ın bu kapsamda 11 Mayıs 2022’de görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi.

Hakimler ve Savcılar Kurulu İkinci Dairesi, Osman Yarbaş’tan savunma isterken, HSK meslekten ihracını görüşecek.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir