Birleşik Kürt Kadın Platformu’ndan Zaxo açıklaması

DİYARBAKIR – Birleşik Kürt Kadın Platformu, Türkiye’nin Zaxo’da yaptığı katliama ilişkin yazılı açıklama yayınladı.

Türkiye’nin iki gün önce Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zaxo kentine bağlı Perex köyüne yönelik gerçekleştirdiği bombardımanda 9 kişi yaşamını yitirirken 22 kişi yaralandı. Yapılan saldırıya ilişkin Birleşik Kürt Kadın Platformu yazılı açıklama yayınladı.

Yayınlanan açıklamada Zaxo’da Türk ordusunun açtığı ateş sonucu aralarında çocukların ve kadınların da bulunduğu çok sayıda Iraklı ve Kürdistan vatandaşının hayatını kaybettiği kaydedildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Roboski’den Şengal’e, Efrin’den Mahmur’a Kürdistan’ın dört bölgesinde her yıl yüzlerce sivil işgalciler tarafından evlerinde katlediliyor. Kürdistan’ın dört parçasındaki savaşın durdurulması gerektiği ve tüm Kürt partilerinin arasında birlik oluşturma konusunda yıllardır çağrıda bulunuyoruz…

İşgalciler bir an önce Kürdistan’ın dört parçasından çıkmalılar. Bunun için biz Kürt kadınları olarak sesimizi yükseltmeli ve tüm dünya kurumlarını savaşa karşı bilgilendirmeliyiz.

Mücadeleyi güçlendirmeye çağırıyoruz

Birleşik Kürt Kadın Platformu olarak sivillere yönelik bu saldırıyı kınıyoruz. Sivillerin katledilmesine, Kürdistan’ın yağmalanmasına karşı, dört parçadaki kadınları bu kirli savaşa karşı tepki göstermeye, Kürt kadınlarını ve Kürt halkının birliği için mücadeleyi güçlendirmeye çağırıyoruz.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir