Ankara Kadın Platformu: Aysel için sesimizi yükseltiyoruz

ANKARA – Hasta tutsak Aysel Tuğluk için 500 gündür adalet talep ettiklerini dile getiren akademisyen Yasemin Özgün, “Ağır sağlık sorunları yaşamasına rağmen cezaevinde rehin tutulan Aysel Tuğluk için bir kez daha sesimizi yükseltiyoruz” dedi.

Ankara Kadın Platformu, Kandıra F Tipi Cezaevi’nde olan ve “demans” teşhisi konulan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un tahliye edilmemesine dair Mülkiyeliler Birliği’nde açıklama yaptı. Açıklamada, “Aysel Tuğluk demans teşhisi konulmasına rağmen 500 gündür tahliye edilmiyor” pankartı açıldı. Ankara Kadın Platformu adına konuşan akademisyen Yasemin Özgün, Aysel Tuğluk hakkında 2021 yılı Şubat ayında Seka Devlet Hastanesi’nde demans teşhisi konulduğunu dile getirdi. Aysel’in her geçen gün hastalığının ilerlediğini ancak Adli Tıp Kurumu (ATK) 3’üncü İhtisas Kurulu tarafından “Cezaevinde tek başına hayatını idame ettirebilir” raporu verildiğini aktaran Yasemin, Aysel hakkında 22 Haziran’da hazırlanan son raporun da objektiflikten, bilimsellikten uzak olduğunu söyledi.

‘ATK’nin görevi erkek yargıyı esas almak değil’

ATK tarafından hazırlanan son raporda da sağlık örgütlerinin görüşlerinin dikkate alınmadığını belirten Yasemin, “Bizler buradan bir kez daha belirtiyoruz ki; ATK’nin Aysel Tuğluk için hazırladığı raporlar, verdiği kararlar siyasi saiklerden bağımsız değildir. Demans, kişinin basit gündelik işlerini, yaşamsal gereksinimleri ve kişisel hijyenini başkasının desteği olmaksızın sağlayamayacağı bir duruma doğru ilerleyen, kalıcı nitelikte bozulmaya yol açan bir hastalıktır. Ve ATK bu durumu yok saymaya devam ederek suç işlemektedir. Bu suçu teşhir etmek ve Aysel ve tüm hasta tutsakların özgürlüğü için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. ATK’nin görevi erkek yargıyı, erkek siyaseti esas alarak kararlar vermek değil, gerçeği tüm açıklığıyla ortaya koyarak objektif sonuçlara gitmektir” dedi.

‘Vardık, var olacağız’

Aysel’in, ömrünü kadın özgürlük mücadelesine adadığını ifade eden Yasemin, “Demokrasi, adalet ve özgürlük için mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmediği için bugün cezaevindedir. Kadını siyaset alanında görmeye tahammül edemeyen erkek egemen iktidar, yargı sopası ile Aysel Tuğluk ve onlarca kadın siyasetçiyi cezaevinde tutarak kadınları susturmayı, sindirmeyi ve evlere kapatmayı amaçladığını çok iyi biliyoruz. Ancak erkek egemen iktidar da şunu çok iyi bilsin ki; Vardık, Varız, Var olacağız!” diye konuştu.

‘500 gündür Aysel için adalet istiyoruz’

“Dünyanın dört bir tarafından Aysel Tuğluk için yükselen kadın isyanının sesini bizler de buradan yükseltiyoruz” diyen Yasemin, “500 gündür Aysel İçin Adalet diyoruz. Ağır sağlık sorunları yaşamasına rağmen cezaevinde rehin tutulan Aysel Tuğluk için bir kez daha sesimizi yükseltiyoruz. Aysel Tuğluk ve tüm hasta tutsaklar için adalet diyoruz” diyerek, sözlerini noktaladı.

Açıklama alkışlarla sona erdi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir