‘Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’ne uygulanan yasağa karşı susmamalıyız’

PİRHA-Tunceli Valiliği tarafından 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin sahneye çıkmasını yasaklanmasına ve Dersim’e girişine izin verilmemesine tepki gösteren Dersimli müzisyen Ufuk Coşkun, “Yasaklara karşı susmamalıyız. Yasaklara karşı Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin yanındayım” dedi.

Tunceli Valiliği, pandemi sebebiyle son iki yıldır gerçekleştirilemeyen ve bu yıl 20’ncisi yapılan Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin sahneye çıkmasını yasakladı. Munzur Festivali kapsamında Grup İsyan Ateşi ve Grup Yorum üyelerinin Dersim’e de girişi engellendi.

Dersimli müzisyen Ufuk Coşkun, Tunceli Valiliği tarafından 20. Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi’nin sahneye çıkmasını yasaklanmasına tepki gösterdi.

“İKTİDARIN SANATLA İLGİLİ BİR PROBLEMİ VAR”

İktidarın sanatla ilgili bir problemi olduğunu söyleyen Dersimli müzisyen Ufuk Coşkun, “Grup Yorum ile Grup İsyan Ateşi halkın dilini ve doğruları anlattıkları için iktidarın işine gelmiyor. Bu zamana kadar büyük bedeller vermiş Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin yanındayım, türküler susmamalı. Bizi birbirimizden ayrıştırmaya çalışıyorlar ama kültürümüzü, dilimizi ve müziğimizi anlatmamız gerekiyor. Yasaklara karşı susmamalıyız eğer susarsak yasakları kabul etmiş oluruz. Yasaklara karşı Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin yanındayım” dedi.

Cihan BERK/DERSİM

PİRHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir