Ankara’dan sansür yasasına tepki

Meclis’te görüşülecek “sansür yasası”na karşı bir araya gelen gazeteci örgütleri, yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler olduğunu belirterek, “Bu yasa basın özgürlüğüne aykırıdır” dedi.

Basın Konseyi, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Basın-İş Sendikası, Ekonomi Muhabirleri Derneği, Ankara Gazeteciler Cemiyeti, HABER-SEN, Parlamento Muhabirleri Derneği, Türkiye Foto Muhabirleri Derneği, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Haber Kameramanları Derneği’nin çağrısıyla basın meslek örgütleri, “sansür yasası” olarak bilinen Dezenformasyon Yasası teklifine karşı Ankara Ulus Meydanı’nda bir araya geldi.

Açıklamaya gazeteciler, iletişim fakültesi öğrencileri ile siyasetçiler katıldı.

AKP-MHP tarafından Meclis’e getirilen yasa tasarısına karşı bir araya gelen gazeteciler “Anayasaya aykırı yasa geri çekilsin”, “Sosyal medyama dokunma” yazılı dövizler taşıdı. Gazeteciler kalemlerini, heykel önüne bırakarak, yasayı protesto etti.

Açıklamada konuşan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin, söz konusu yasanın toplumsal hakları engellediğinin altını çizerek, “Bu yasa temel insan haklarına, haberleşme özgürlüğüne, basın özgürlüğüne aykırıdır. Anayasa ile güvence altına alınan haklarımıza aykırıdır. Bu yönüyle sadece gazetecilerin özgürlüklerine değil tüm toplumun özgürlüklerine engeldir” diye konuştu. Nazmi, kanunun gazeteciliği geliştirmediğini, aksine basın üzerindeki baskıyı arttırdığının söyledi. Yasanın uygulamada karmaşa ve keyfilik yaratacağı uyarısında bulunan Nazmi, “Sanmayın ki bizler dezenformasyonun önlenmesinin istemiyoruz ama bunun yolu yasadaki gibi hapis cezasından geçmez.

Yasada yazılı basının kapısına kilit vuracak maddeler vardır. Öyle ki Anadolu basını hiçe sayılmış, gözden çıkarılmıştır. Yaklaşık 1000 gazete, yaşam kaynakları olan resmi ilanları büyük oranda kesilerek, kapanmakla karşı karşıya bırakılacaktır. Basın ilanlarının dağıtımına ilişkin değişikliklerle yazılı basına kilit vurduracak olan düzenleme, meslektaşlarımızın özlük haklarında da hiçbir iyileştirme içermiyor. Bunları söyledik, anlattık, yazdık ama dinlemediler” ifadelerini kullandı.

AKP-MHP tarafından hazırlanan Meclis’e getirilen yasa teklifi, Basın Kanunu başta olmak üzere pek çok kanunda değişiklik yapılmasını öngörüyor. Kanun teklifi, 2 Haziran’da Dijital Mecralar Komisyonu’nda kabul edildi. Ardından 15 Haziran’da Adalet Komisyonu’nda görüşülmesinin ardından bazı değişiklikler yapılarak kabul edildi. “Sansür yasası” olarak bilinen Dezenformasyon Yasası teklifinin, bu hafta içerisinde Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi öngörülüyor.

Özgür Gelecek

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir