Bir milyon imza PKK yasağının kalkması için AİHM ve BM’ye iletilecek

Federe Kürdistan’da PKK yasağına karşı toplanan 1 milyon imza Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Birleşmiş Milletler’e (BM) iletilecek

PKK’nin yasaklı listelerden çıkarılması için Federe Kürdistan Bölgesi’nde 7 ayda 1 milyon imza toplandı.

PKK’nin “yasaklı örgütler listelerinden” çıkarılması için dünya genelinde başlatılan kampanyalar sürüyor. Federe Kürdistan Bölgesi’nde kampanyayı sürdüren komite üyeleri 16 Temmuz’da Süleymaniye’de açıklama yaptı.

Rojnews’in haberine göre, komite üyelerinden Kürt siyasetçi Mihemed Emin Pêncwênî, PKK’nin yasaklı listelerden çıkarılması için sürdürülen imza kampanyasının sürdüğünü ifade etti. Pêncwênî, “7 ay gibi bir zaman diliminde 1 milyon imza toplamış bulunuyoruz. Birçok yurttaşın yanı sıra kampanya çerçevesinde tanınan birçok aydın, sanatçı ve siyasetçi de imzasını attı. Kampanya, birkaç milyon imzaya ulaşana dek devam edecek. Tüm imzalar toplandıktan sonra imzalar PKK’nin yasaklar listesinden çıkarılması ve Önder Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlanması için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve Birleşmiş Milletlere (BM) sunulacak” diye konuştu.

Yeni Yaşayam Gazetesi/SÜLEYMANİYE

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir