Fehime Poyraz: Failin iletişimde olduğu herkes sorgulanmalı

İZMİR – Deniz Poyraz’ı katleden fail Onur Gencer’in yargılandığı davanın yarın görülecek duruşmasına katılım çağrısı yapan anne Fehime Poyraz, katliam ile ilişkili tüm faillerin ortaya çıkarılıp sorgulanması gerektiğini, bunun için de failin mahkemede hazır edilmesini istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’ne yönelik 17 Haziran 2021’de yapılan saldırıda Deniz Poyraz’ı katleden fail Onur Gencer’in yargılandığı davanın 4’üncü duruşması yarın Bayraklı 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Duruşma öncesi Deniz’in annesi Fehime Poyraz davaya ilişkin konuştu.

‘Fail duruşmaya getirilmeli’

Fehime ilk olarak failin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile önceki duruşmaya katıldığını hatırlatarak, bu nedenle avukatların yaptığı reddi hakim talebinin de reddedildiğini hatırlattı. Failin mahkeme salonunda hazır edilmesi gerektiğini söyleyen Fehime, “Soruların cevabını vermesi gerekirdi, SEGBİS’te konuştu. Biz mahkemeye getirilmesini istiyoruz. Zaten katilin mahkemeye gelmesi lazımdı, son dakikalarda gelmeyecek dediler. O kadar evrak var, kendisinin söylemesi lazım. Kendisi gelmiyor, gelmeyince dava uzuyor, deliller kayboluyor. Bir de konuşmalar ortada kayboluyor. Kendisinin orada olsun, kendi ağzıyla konuşsun” dedi.

‘Hakim hakareti duymadığını iddia etti’

Önceki duruşmalarda faillin konuşurken sarf ettiği hakaretleri anımsatan Fehime, mahkeme heyetinin söz konusu hakaretleri duymadığını iddia ettiğine dile getirdi. Fehime, “Her şeyi duyan hakim, onu duymadı. Hakime ’beni tahliye edeceksin, ben bir teröristi öldürdüm’ dedi. Böyle de serbest konuşuyor. Kızıma terörist diyen kendisi teröristtir. Bütün Kürt halkına terörist diyorlar. Biz Kürt’üz. Biz hiçbir halkın kanın dökülmemesini isteyen, herkesin bir arada yaşamasını isteyen bir halkız. Hepimiz eşit olalım diyoruz. Ama onlar eşit yaşamayalım diyor” şeklinde konuştu.

‘Tek başına yapmadı’

“Faşistin biri kızımı katletti, adına ‘terör’ dedi. Kimse bunu kabul etmez” diyen Fehime, tüm bu yaşananların ise mahkeme heyeti tarafından görmezden gelindiğini kaydetti. Fehime ayrıca falin yalnız olmadığına değinerek şunları söyledi: “Bunu tek başına yapmadı. Çok insanın parmağı var. Özellikle HDP önünde o çadırı koydular. Kızıma insanları dağa götürüyor diyenin kendisi ajandır. Şimdi orada yok. Kızımı öldürmeye geldi, sonra da Ankara’ya gitti. Orada da bir şeyler yapacaktı ama oradan başka yere gitti. Kızım benim elim yaralı olduğu için o gün oraya gitti. Kızıma iftira atıyor. İlk konuşmayı o yaptı. Hedef gösterdi. Demek ki devletin ajanı.”

‘Failin iletişimde olduğu herkes sorgulanmalı’

Halkların bu şekilde düşman edilmeye çalışıldığına dikkat çeken Fehime, failin bu suçu yalnız işlemediğini yineledi. Mahkemenin tüm failleri ortaya çıkarması gerektiğini kaydeden Fehime, “Karakolu aradı, şoförü aradı, çok insanı aradı. Bunların hepsinin sorgulanması gerekiyor. Şoför, ‘bu tehlikeli adamdır, gitmeyeceğim’ demeliydi. Bu adamın da parmağı var. Her yere onu götürmüş. Böyle düşünüyoruz” sözlerini kullandı.

‘Halkların arasına giriliyor’

Failin Minbic’te eğitim aldığına dair basına yansıyan fotoğrafları anımsatan Fehime, failin mahkemede bile hakaret edecek cesareti bulabildiğine işaret etti. Fehime, “Böyle insanları içimizden silmemiz lazım. Sonra her yer Gülistan olur. Ceza alması lazım” dedi.

‘Mücadeleye devam edeceğim’

“Deniz bir karıncayı incitmedi. Ben bunu kabul etmiyorum. Bir damla kanım kalana kadar kızım için mücadele edeceğim” diyen Fehime şöyle devam etti: ”Adalet Nöbeti’nde duracağım. Cezaevleri için de oturacağım. Cezaevine girenler de Deniz gibidir. Onlar da terör değil, kimse değil. Biz Barış Annesiyiz, isteğimiz yerine gelen kadar nöbete devam edeceğiz.”

Fehime son olarak, yarın (18 Temmuz) görülecek duruşmaya herkesin katılmasını istedi.

Melike Aydın

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir