Boğaziçi Rektörlüğü’nden önce filmlere sonra öğrenci kulübüne engel

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, Sinema Kulübü’nün açık hava gösterimini yapacağı LGBTİ+ içerikli filmleri engelledikten sonra kulübün faaliyetlerine de engel getirdi

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü üniversitenin Sinema Kulübü’nün LGBTİ+ film gösterimlerine engel getirdikten sonra kulübün faaliyetlerini de durdurdu.

Rektörlük daha önce Sinema Kulübü’nün düzenleyeceğini duyurduğu üç film gösterimini engellemişti.

Geçen bir ay içerisinde sansürlenerek gösterimi engellenen filmler arasında LGBTİ+ içerikli filmler olan Benim Çocuğum ve Laurence Anyways’in yanı sıra Go vardı.

Sinema Kulübü “sansüre rağmen hep beraberiz!” diyerek Boğaziçi Öğrenci Kulüpleri olarak dün Güney Meydan’da ortak açık hava gösterimi yapılacağını duyurmuştu. Bunun üzerine Rektörlük’ten açıklama yapıldı ve Prof. Dr. Mehmet Naci İnci’nin imzası bulunan metinde şu ifadelere yer verildi:

“Açık hava film gösterimleri sürecinde daha önce izin verilmeyen bir etkinliğin yapılacağının duyurulması suretiyle öğrenci etkinlikleri için geçerli olan etkinlik düzenleme kurallarının üniversitemiz Sinema Kulübü tarafından ihlal edildiği tespit edildiğinden kulüp yönetim kurulunun görevden alınmasına ve kulüp faaliyetlerinin bir ay süreyle dondurulmasına karar verilmiştir.”

Söz konusu yönetim kurulunu görevden alma ve faaliyetlerin durdurulmasına ilişkin açıklamanın ardından Kulüp tarafından bir açıklama yapıldı:

“Bu sabah üniversitemizin kayyum yönetimi tarafından kulübümüze gönderilen belgede, etkinlik düzenleme kurallarını ihlal ettiğimiz gerekçesiyle kulübümüze 1 ay süreyle faaliyet engeli getirildi ve kulüp yönetim kurulumuz görevden alındı. Bu hukuksuz kararın ve yapılan sansür ve baskının karşısında olduğumuzu kamuoyuna duyururuz.”

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir