Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde vakalar artıyor tedbir yok

DİYARBAKIR – Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan tutsaklar aileleri aracılığı ile Covid-19 vakalarının arttığı, cezaevi yönetiminin ihtiyaçları olan hijyen malzemelerini karşılamadığı bilgisini paylaştı.

Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde Covid-19 vakalarının arttığı, cezaevi idaresinin önlem almadığı belirtildi. Cezaevinde daha önce 8 kadın tutsağın test sonuçları pozitif çıkarken, şimdi ise gerekli önlemler alınmadığından Halkların Demokratik Partisi (HDP) Meclis üyesi Halide Türkoğlu ve birçok kadının da koronaya yakalandığı öğrenildi.

Bayram tatili bahanesi

Kadın tutsaklar aileleri ile yaptığı görüşmede cezaevinin artan vakalara rağmen hijyen ve maske kurallarına uymadığını söyledi. Tutsakların, aileleri aracılığı ile paylaştığı bilgilerde şu ifadeler yer alıyor: “Son süreçte artan korona vakaları cezaevlerine de yansıdı. Geçen hafta 8 arkadaşımız korona olmuştu. Bugün Halide Türkoğlu arkadaşımızın da testi pozitif çıktı ve ciddi derecede ağrıları var. Bütün arkadaşlardan test alınmış ama henüz sonuçlar açıklanmamış. Arkadaşlarımızın korona olduğu dönemde cezaevi müdürlüğü tarafından hiçbir önlem alınmadı. Gardiyanların çoğu maske takmıyor. Bizler temizlik malzemesi almak istedik ama bayram tatilinden kaynaklı kantinin kapalı olduğu gerekçe gösterilerek alınmadı. Ayrıca ağır hasta tutsak olan Semire Direkçi arkadaşımızın da ciddi rahatsızlıkları var. Daha önce birçok ameliyat geçirmiş ağır sağlık problemi olan arkadaşımızın test sonucunu bekliyoruz. Fakat kendisi zaten ağır hasta ve acil doktor çağırmamıza rağmen yine bayram tatili bahane edildi.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir