Gülistan Doku’nun avukatı: Dosyayı AYM’ye taşıyacağız

DİYARBAKIR – Gülistan Doku’ya ait 3,5 saatlik güvenlik kamerası görüntüsü, iyileştirilmesi için Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi. Dosya avukatı Ali Çimen 2 yıldır süren soruşturmada var olan eksikliklere dikkat çekerek “Adil yargılama hakkının ihlali ve yaşam hakkının korunmaması nedenleriyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolumuz açık” dedi.

Dersim’de Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku 5 Ocak 2020 tarihinde şüpheli bir şekilde kayboldu. Gülistan’ın ailesi, aynı gün Dersim’e gelerek, “kayıp ihbarı” başvurusunda bulundu. Kayıp ihbarı üzerine arama çalışmaları başlatılırken, yapılan araştırmalar sonunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarısaltuk Viyadüğü’nde sinyal verdiği belirlendi. Gülistan’ın suya atlama ihtimali göz önünde bulundurularak, Munzur Nehri’nde arama çalışmaları yapıldı; ancak yapılan arama çalışmalarında Gülistan’a dair en ufak bir ize rastlanmadı. Ailenin ve avukatların tüm talepleri ve eleştirilerine rağmen Gülistan’ı karada arama çalışmaları yürütülmezken, devlet yetkilileri ısrarla “suda” olduğunu iddia ederek soruşturmayı titizlikle yürütmedi.

Olayda baş şüpheli olan Gülistan’ın erkek arkadaşı Zainal Abarakov ve polis olan babası Engin Yücel ise bugüne kadar gözaltına alınmadı ve haklarında olaya dair bir soruşturma yürütülmedi. Ancak geçen yıl Ağustos ayında Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Gülistan Doku ile ilgili soruşturma başlatıldı.

Geçtiğimiz günlerde dosyada yeni bir gelişme ortaya çıktı. Gülistan’ın telefon sinyalinin en son tespit edildiği Sarı Saltuk Viyadüğü’nü gören ve yola uzaklığı nedeniyle net olmayan 3,5 saatlik güvenlik kamerası görüntüsü, iyileştirilmesi için Ulusal Kriminal Büro’ya gönderildi. Konuya dair ajansımıza konuşan dosya avukatı Ali Çimen, adil yargılama hakkının ihlali ve yaşam hakkının korunmaması nedenleriyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolunun açık olduğunu söyledi.

‘Gülistan 220 gün suda arandı’

Gülistan Doku soruşturmasının 906 gündür devam ettiğini ve bu süre zarfında etkin bir soruşturma yürütülmediğini söyleyen Ali, dosyada şüpheliler hakkında yeterli delillerin olmasına rağmen söz konusu şüpheliler hakkında tutuklama kararı verilmediğini vurguladı. Ali “Tarafımızca yapılan taleplerin birçoğu kabul edilmiyor veya çok uzun süre sonra eksik olarak yerine getiriliyor. Son gelişme de temelinde kolluk görevlilerinin 5 Ocak 2020 12.25 sırlarında Dinar köprüsü altında suya düşen bir nesnenin olduğu tespiti yapılmıştı. Bu nesnede de Gülistan olduğu değerlendirilmesi yapılmış ve bu tutanağa bağlı olarak 220 gün boyunca Gülistan suda aranmıştı” dedi.

‘Talepler 1 yıl sonra kabul edildi’

Dinar Köprüsü altında suya düşen bir “nesnenin” olduğunun tutanağa yansımasına ilişkin konuşan Ali “Bu tutanağa yaptığımız itiraz üzerine dosya daha önce ‘bilirkişiye görüntüler yönünden gönderilmişti. Daha öncesinde ise Emniyet Kriminal görüntüleri iyileştirme yapamayacaklarını söyleyen rapor dosyaya girmişti. Bu görüntüler bilirkişice iyileştirilmişti ve o tutanağın gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı. Bu bilirkişi raporu 1 yıl önce dosyaya girdiğinde biz ‘görüntüler iyileştirildi o halde görüntülerim uzun halini gönderelim’ diye talep etmiştik. Bu talebimiz 1 yıl sonra kabul edilmiş oldu” diye konuştu.

‘Anayasa Mahkemesi’ne taşıyacağız’

Ali, soruşturma dosyasında etkili ve etkin bir soruşturma yapılmadığının altını çizerek, “Henüz kabul edilmeyen taleplerimiz söz konusudur. Henüz şüpheli materyalleri üzerinde bir bilimsel inceleme yapılmış değildir. Soruşturma makamları taleplerimizi değerlendirme de isteksiz yaklaşım sergilemektedirler. Soruşturma dosyamız etkin yürütülmemesi nedeniyle açmak adil yargılama hakkının ihlali ve yaşam hakkının korunmaması nedenleriyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yolumuz söz konusu olabilir. Bu aşamadan sonra taleplerimiz kabul edilmesi halinde faillere yönelik muhakeme tedbirlerinin uygulanması söz konusu olacaktır. Bu dosyanın sonuna kadar takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Derya Ren

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir