Hasankeyf’te yıkım bitmiyor!

Ilısu Barajı altında kalan 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf’in yıkılmayan tek evi de, hukuk süreci tamamlanmadan AKP’li belediye tarafından yıkıldı

Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan adı Veysel Eroğlu olarak değiştirilen Ilısu Barajı, 12 bin yıllık tarihe sahip Hasankeyf ile birlikte 199 yerleşim yerini yuttu. Resmi verilere göre, bir ilçe, 108 köy ve 42 mezra sular altında kaldı. Hasankeyf Koordinasyonu’nun Eylül 2019’da yayınladığı 54 sayfalık rapora göre, 199 yerleşim yeri sular altında bırakıldı.

Ev görüntü kirliliği bahanesiyle yıkıldı

Su altında kalan köylerden biri de Yeni Hasankeyf’in inşa edildiği Serpirê köyü. Söz konusu köyde tüm evler yıkılırken, yıkılmayan tek ev ise Lokman Yılmaz’ın eviydi. Evlerinin yıkılmaması için daha önce Batman İdare Mahkemesi’ne dava açan Lokman Yılmaz’ın evi, dava süreci tamamlanmadan yeni inşa edilen ‘Hasankeyf’in görüntüsünü bozduğu’ gerekçesi ile AKP belediyesi tarafından yıkıldı. Evlerinin dava süreci tamamlanmadan yıkılmasına tepki gösteren Lokman Yılmaz, “Yeni ilçeye 500 metre mesafedeki bir ev nasıl görüntü kirliliği yaratabilir?” diye tepki gösterdi.

‘Yüzyıldır ailemizin yaşadığı evi yıktılar’

Yılmaz, Hasankeyf’te yaşanan tarihi kıyıma dikkat çekerek, “12 bin yıllık tarihe sahip bir kent yerle bir edildi. ‘Yeni Hasankeyf’in görüntüsünü bozuyor’ gerekçesiyle evimiz de yıktırıldı. Bunu yaparken de hiçbir hukuki gerekçe gösterilmedi. Onlara mahkeme sürecinin bitmesini beklemelerini söyledik. Ancak kepçelerini getirip yıktılar. Tarih yerle bir edilirken sesini çıkartamayanlar, yüzyıldır ailemizin yaşadığı evi yıktılar” diye konuştu.

‘Ben yaptım oldu’ anlayışı işletiliyor!

Yıkılan son eve ilişkin görüştüğümüz Hasankeyf Belediyesi’nin HDP’li Meclis Üyesi Zozan Şimşek ise yıkım kararının meclis kararı olmaksızın alındığını belirterek “Karşımızda hukuk tanımaz bir uygulama söz konusu. Bu ülkede maalesef birileri kendilerini kanunun ve hukukun üstünde görerek, ‘Ben yaptım oldu’ anlayışı ile hareket etmeyi alışkanlık haline getirmiştir. Bu anlayış, Hasankeyf Belediyesi’nde açığa çıktı. Vatandaşın Anayasal hakları bile çiğneyen tanımayan zihniyeti kınadığımızı belirtmek isterim. 12 bin yıllık tarihi yok eden burada yaşayan binlerce yurttaşı mağdur eden anlayış durmak bilmiyor” dedi.

Kaynak: MA

Yeni Yaşayam Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir