Hasta tutuklu Öz’ün annesi: Kızım cezaevinde kalacak durumda değil

DİYARBAKIR – Kalp, kronik astım ve yüksek tansiyon hastalığı bulunan 52 yaşındaki hasta tutuklu Dilek Öz’ün annesi Suzan Öz, kızının hastalıklardan dolayı artık cezaevinde kalacak durumda olmadığını söyledi.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) kayıtlarına göre, cezaevlerinde 651’i ağır olmak üzere toplam bin 517 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutuklulardan biri de İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nde kalan Dilek Öz. 28 yıl önce Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde okuduğu sırada arkadaşını görmek üzere gittiği Ankara’da gözaltına alınan ve 20 gün gözaltında tutulan Öz, burada birçok defa işkenceye maruz kaldı. 20 günlük işkencenin ardından Ankara’dan alınıp İstanbul’a götürülen Öz, dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce, “Devletin birliği ve bütünlüğü bozmak” maddesinde yargılanarak 36 yıl (Ağırlaştırılmış müebbet) hapis cezasına çarptırıldı.

BİRÇOK HASTALIĞI BULUNUYOR

İlk tutuklandığı Bayrampaşa Cezaevi’nden sonra Gebze ve Burdur cezaevlerine istemi dışında sevk edilen Öz, en son İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne sürgün edildi. Cezaevine girdiği 1994 yılından bu yana tutuklu bulunan Dilek Öz, geçen süre boyunca kalp, kronik astım ve yüksek tansiyon hastalığına yakalandı. Yıllardır hastalıklarla mücadele eden Öz, 52 yaşında olmasına ve birçok hastalığı olmasına rağmen tahliye edilemiyor.

HAYATI CEZEVİNDE GEÇTİ

En son geçtiğimiz pazartesi günü kızı Dilek Öz’le açık görüşme gerçekleştiren anne Suzan Öz, kızı tutuklandığında 24 yaşında olduğu hatırlatarak, “Kızım sevdiği bölümü okuyordu ve ‘ben gazeteci olacağım’ diyordu. Mezun olacağı yıl tutuklandı ve 28 yıldır cezaevindedir. Kızımın hayatı cezaevinde geçti. Bu sürede, kalp, kronik hastalıkları, ileri derecede astım ve yüksek tansiyon hastalığı çıktı. Bu kadar hastalığı olan biri niye bırakmıyorsunuz? Kızımın son iki yılı kaldı. Hastalıkları ilerlemiş ve artık yaşamda zorlandığı için cezaevinde kalamaz. Arık benim yaşım 72 ve birçok hastalığım var. Ben ölmeden kızımın tahliyesini görecek miyim acaba” diyerek konuştu.

SİYASİ TUTUKLULARA AYRI HUKUK

Hasta tutukluların bırakılmamasına tepki gösteren Öz, sözlerini şöyle tamamladı: “Kadın katillerini, tecavüzcüleri, uyuşturucu çetelerini bırakıyorlar. Ancak sıra siyasi tutuklulara geldiğinde ise ayrı hukuk işlenerek onları bırakmıyor. Bu bir çifte standarttır ve kabul edilmez. Herkesin hasta tutuklular konusunda daha fazla duyarlı olması gerekiyor. Artık hasta tutukluların cenazeleri çıkmasın.”

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir