HDP kongresinden mesaj: Öcalan Kürtlerin lideridir

ANKARA – HDP’nin kongresine Van’dan katılan Hudeyda Çelikol, “Öcalan bugün Kürt halkının lideridir. İster kabul edin, ister kabul etmeyin. 6 yaşında küçük bir çocuğa sorsan ‘Serok Apo’ diyor. Biz çözüm istiyoruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5’inci Olağan Büyük Kongresi’nde yeni dönem politikası, seçim stratejisi ve Türkiye’nin temel sorunlarına dair verilen mesajlar tartışılmaya devam ediliyor. Parti kapatma baskısı altında gerçekleştirilen kongreye birçok kentten on binler katıldı. Kongreye katılan yurttaşlar, kongre atmosferini değerlendirdi.

Denizli’den kongreye katılan Hüseyin Erdoğmuş, “Biz yıllardır Ortadoğu’da yaşayan insanlarız. Kürtler azimli insanlardır. Yaşıyorsak demokratik bir şekilde yaşamalıyız. Bağımsız bir şekilde insanca yaşamaya ihtiyacımız vardır. Demokratik ve barış içinde bir toplumda yaşamak için mücadele ediyoruz. Kimlik, ırk ayrımı olmadan yaşamak istiyoruz. Bizim başkanlarımız da siyasi iradelerimiz de hep bunu istiyor” dedi.

‘ZULME EN BÜYÜK CEVAP’

Kürtlere yönelik baskı, zulüm ve işkencelere dikkat çeken Erdoğmuş, “Kongremiz yapılan baskılara zulme ve işkencelere en büyük cevaptı. Baskı, zulüm ve ölümler nereye kadar, bunların durması lazım. Özgürce konuşup, özgürce yaşamamız gerekiyor. Bu baskıların bitmesi, son bulması demokratik bir ülke için şarttır. Kürtlerde korku yok, korkunun olduğu tek şey sistemin kendisidir. Bu sistem bu korkuyu yaratıyor. Kürtlerin talebi adalet, barış, demokrasi ve insan hakkıdır” diye belirtti.

‘HAKKIMIZI İSTİYORUZ’

Van’dan katılan Hudeyda Çelikol, Kürtlerin kültürü, sanatı, dili ve toplumsal haklarının yok sayıldığını vurgulayarak, “Kürtler kardeşimiz” diyenlere “Kardeşlik böyle olmaz. Diyorlar ki, ‘Kürtler yok’ peki bu kitle nedir, bu kadro nedir, 40 milyon Kürt’ün iradesi burada. Bunu inkar edemezler. Milletvekilleri içeride, 70’e yakın HDP belediyesine kayyım atılmış. İradesini inkar ediyorlar. Siyasetçileri içeride, milletvekilleri içeride bir de eşitlik diyorlar. Bu halkı neden inkar ediyorsunuz? Hakkımızı istiyoruz” diye seslendi.

‘BIJÎ SEROK APO’ DİYOR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecride dikkati çeken Çelikol, şunları söyledi: “Öcalan bugün Kürt halkının lideridir. İster kabul edin, ister kabul etmeyin. 6 yaşında küçük bir çocuğa sorsan, ‘Serok Apo’ diyor. 40 senedir mücadele ediyor. Artık yeter, bu tecrit son bulsun. Biz bir çözüm istiyoruz. Eşit hak istiyoruz, haklarımızı istiyoruz.”

‘KONGRE BİR SERHİLDAN’

Adana’dan geldiğini ifade eden Seyfettin Eren de, “Bu kongre bizim için önemliydi. Hem Öcalan üzerindeki tecride karşı hem de tutuklamalara, baskılara karşı verilen bir mesajdı. Aynı zamanda bir serhildandır. Halkın katılımı olsun, verilen mesajlar olsun büyük bir kitleyle kongre yapıldı. Sonraki süreçlerde mücadelemizi ve coşkumuzu pratiğe koymamız lazım. Bir şeyler pratiğe yansırsa, başarılı olup daha büyük adımlar atacağız” diye konuştu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir