Öcalan: AKP NATO politikalarında bir araçtır

DİYARBAKIR – PKK Lideri Abdullah Öcalan, yaptığı avukat görüşmelerinde NATO’nun bir şeyler koparma karşılığında Türkiye’ye Kürtler konusunda tavizler verdiğini belirterek, AKP’nin de İngiliz-ABD-NATO politikalarında bir araç olduğunu söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın üyelik tartışmalarıyla gündeme gelen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), veto kararı koyan Türkiye ile Kürt karşıtlığı üzerinde anlaşarak zirve gerçekleştirdi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ilk olarak “boşuna yorulmayın” dediği ancak daha sonra veto kararını geri çekmesiyle, İsveç ve Finlandiya’ya üyelik müzakerelerine katılması için davetiye gönderildi.

Uluslararası komployla Suriye’den çıkarılarak 15 Şubat 1999’da İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’ne getirilen PKK Lideri Abdullah Öcalan, daha önce yaptığı avukat görüşmelerinde sık sık NATO’nun örgütlenmesi, Türkiye ile ilişkileri ve planlarına dair değerlendirmelerde bulunmuştu.

KÜRESEL KAPİTALİZMİN OYUNLARI

Öcalan, 24 Mart 2010 tarihli avukat görüşmesinde, ABD ve İngiltere’nin arkasında olduğu küresel kapitalizmin bütün bölgeye yönelik oyunları olduğunu belirterek, “Bu oyunlar Londra merkezlidir, oyunların arkasında İngiltere ve ABD var. Bu güçler bugün NATO’yu da kullanarak bu politikalarını hayata geçirmeye çalışıyorlar. 1985’ten bugüne 25 yıldır bu güçler bizimle uğraşıyorlar. Almanya’nın bu tarihten beri bize yaklaşımı biliniyor” dedi.

GLADİO’NUN UZANTISI: JİTEM

NATO’nun Türkiye politikalarının Almanya üzerinden geliştirildiğini dile getiren Öcalan, “Almanya NATO’nun Türkiye politikalarının yerel ayağıdır. Almanya da NATO’nun Türkiye politikalarını uyguladı. 1999’a kadar tam 15 yıl NATO-Gladio’sunun Türkiye’deki ayağı JİTEM’i, bize karşı kullandılar. 1985’ten 1999’a kadar 15 yıl boyunca Türkiye üzerindeki NATO politikaları ağırlıklı olarak Almanya üzerinden yürütülürken, Türkiye içinde de bu politikalar Gladio’nun Türkiye uzantısı JİTEM eliyle uygulandı. Aslında Ergenekon, JİTEM’in deşifre olmasından sonra kuruldu. 1999’larda JİTEM lağvedildi onun yerine Ergenekon devreye konuldu” diye belirtti.

NATO’NUN VERDİĞİ TAVİZLER

NATO’nun bir şeyler koparma karşılığında Türkiye’ye Kürtler konusunda tavizler verdiğini ifade eden Öcalan, “NATO, Türkiye’de iktidarlar kendi isteklerinin dışına çıktığında ise gözden çıkarmak için bir dakika bile düşünmez, onları gözden çıkarır. Erdoğan bunu göremiyor. İşte Menderes Rusya’ya gidecekti, bu nedenle devre dışı bırakıldı. Yine Demirel, o da Rusya’ya gidecekti, o da devre dışı bırakıldı. Sonrasında Irak operasyonu kapsamında o dönem taviz vermediği için Ecevit’in sağlığını bozdular, devre dışı bıraktılar ve sonrasında bilinen AKP iktidara getirildi. Zaten o dönem ABD’nin ‘Ilımlı İslam Projesi’ de vardı. AKP bunun üzerine denk geldi ve iktidara getirildi” diye konuştu.

‘AKP YENİ BİR ARAÇTIR’

AKP’nin İngiliz-ABD-NATO politikalarının uygulayıcısı olduğuna işaret eden Öcalan, “AKP bu politikalar için yeni bir araçtır. Bunun dışında AKP’nin bir anlamı yoktur. Şimdilerde AKP eliyle birçok şeyi hayata geçirmeye çalışıyorlar. Aslında AKP’nin tabanının ve AKP içindeki Kürtlerin de olan bitenden pek haberi yok. Olan biteni sadece Erdoğan biliyor. Bu durumdan sadece Erdoğan ve Başbuğ haberdar. Bunların birbirleriyle yaptıkları haftalık toplantılar ve yurt dışına gidip yaptıkları toplantılarda hep Kürtlerle ilgili bu sorunlar tartışılıyor, karara bağlanıyor. Bütün bu operasyonların kararları bu toplantılarda alınıyor, bu böyle bilinmelidir” dedi.

ABD’NİN KÜRTLERE BASKISI

PKK Lideri, ABD’nin Kürtlere “AKP koalisyonun bir parçası olun” baskısı yaptığını ifade ederek, “Mesajları bu kadar açık ve net. AKP’nin sorunu çözmek gibi bir niyeti yok, çözer gibi yapıyor ama çözmüyor, ABD’nin politikalarını uyguluyor. Bu temelde yaptıklarından bile geri adım atabilir. Çünkü attıkları adımların hiçbir anayasal-yasal altyapısı bulunmuyor. Bunları görmeli ve ciddi olunmalı. Kürtler kendilerine yönelik bu ciddi dayatmaları iyi anlamalıdır. Bunun dışında yapabilecekleri fazla bir şey yok. En fazla Avrupa’da bir iki operasyon yapabilirler. Bunun dışında tehditle yapabilecekleri fazla bir şey yoktur. Avrupa’daki halkımız da bu yönelimlere karşı mücadelelerini yükseltmeli, örgütlülüklerini, sahiplenmelerini geliştirmelidir” uyarısında bulundu.

TALABANİ VE BARZANİ’YE MESAJ

Talabani ve Barzani’ye önemli mesajlar veren Öcalan, 31 Mart 2010 tarihli görüşmede şunları söyledi: “Seçim sonuçlarıyla Irak’ta da bir tasfiye süreci başlayabilir, uyarıyorum. Öyle küçük oluşumunu alır başına yıkarlar, sizi de tanımayacaklar. Uyarıyorum bir Halepçe değil, on Halepçe gelişebilir. Her şeyi tek tek ellerinizden alacaklar. Kerkük’ü, sizin için hayal haline getirecekler. Kürtler Kerkük’ü kaybedebilir, hatta diğer yerleri, Erbil, Süleymaniye’yi de kaybedebilirler. Sen zamanında yapılması gerekeni yapmayacaksın, şimdi de seçim sonuçlarından memnun olmayacaksın, öyle olmaz… Komplo büyüktür, bütünlüklüdür. Tüm Kürdistan’ı hedeflemektedir. Komplonun arkasında ABD var, NATO var. ABD’ye bel bağlamasınlar, komplonun tamamını görmeleri gerekiyor. Kürt oluşumuna izin vermeyecekler. AKP’nin görünen yüzüne de aldanmasınlar gerçek yüzünü görsünler.”

KÜRTLERİN YOK EDİLMESİ

Türkiye’nin NATO ve ABD ile Kürtleri topkekûn bitirme ve tasfiye etme planında anlaştığını belirten Öcalan, 18 Mayıs 2011 tarihli görüşmede, “Ortadoğu’da Türkiye desteğine karşılık Kürtlerin kellesi verilecek. Bu konuda ABD ile anlaşmışlar, bu anlaşma Kürtlerin yok edilmesi üzerinedir. Daha önce ABD ile Türkiye Ortadoğu konusunda tam anlaşamamışlardı, Kürtlerden dolayı tam anlaşamıyorlardı. Kürtlerden dolayı bazı nüanslar, bazı ufak-tefek anlaşmazlıklar vardı. Ancak şu an o anlaşmazlıkları da çözmüş durumdalar. Bugünkü durum 5 Kasım 2007’de Erdoğan-Bush görüşmesindeki anlaşmanın bir benzeridir. Ortadoğu’daki Türkiye desteğine karşılık Kürtlerin KCK şahsında kellesi verilecek. Anlaşma budur!” değerlendirmesinde bulundu.

AKP ABD’YE TESLİM OLDU

PKK Lideri, aynı görüşmede ABD’nin Ortadoğu’da yeni politikalarının olduğunu vurgulayarak, “Daha önce ABD ile AB ülkeleri arasında Ortadoğu politikaları konusunda bir fark vardı. Bazı ufak nüanslar vardı, bir makas aralığı vardı. Ancak şimdi o makas aralığı da kapandı. Birlikte hareket ediyorlar. AKP de bu nedenle kendisini kurtarmak için Amerika’nın bu politikalarına tam teslim olmuştur. Adeta ayaklarına kapanarak kendi iktidarını sürdürme peşindedir. Bu nedenle Kürtleri satıyor. Türkiye tamamen ABD ile anlaşmış durumda ve bütün imkanlarını seferber etmiştir. Kürtleri de bu politikalarla bağlantılı olarak satmıştır. Suriye Kürtleri de buna dahildir” dedi.

MA / Müjdat Can

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir