HDK’den Madımak’la yüzleşin çağrısı

HDK Halklar ve İnançlar Meclisi, 29’uncu yılında Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak, özgürlük ve demokrasi için katliamın aydınlatılması ve yüzleşme çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Halklar ve İnançlar Meclisi, Sivas Katliamı’nın 29’uncu yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı. Saldırının planlı olduğu belirtilen açıklamada, faillerin cezalandırılmamasına ve katliam davasının zaman aşımına uğratılmasına tepki gösterildi.

Cumhuriyetin kurulmasıyla, Türkiye’de “tekçi” zihniyetin daha da güçlendiğine dikkati çekilen açıklamada, Türklüğün, Türkçenin, İslam ve Hanefi inancının kabul ölçüsü olarak dayatıldığının altı çizildi. İnançların bu dayatmaya maruz bırakıldığını, kendi gerçekliği ile yaşamak direncinin ise büyük bir katliam gerekçesi yapıldığının belirtildiği açıklamada, “Madımak ateşi daha sönmeden; dönemin başbakanı, ‘çok şükür otel dışındaki vatandaşlarımıza bir şey olmadı’ diyerek Türkiye halklarının sırtına ağır bir yük bırakmıştır. Ne yazık ki diğer katliamlarda olduğu gibi suçlular cezasız kalmış ve zaman aşımına uğratılmıştır” denildi.

İNSANLIK SUÇU

Açıklamada Sivas Katliamı’nın insanlık suçu olduğu ve insanlık suçlarının zaman aşımına uğrayamayacağına yer verilen açıklamada, “Türkiye’de ise zaman aşımına uğradı ve bu defa yeni dönemin başbakanı bu karar ‘Türkiye’ye hayırlı olsun’ dedi ve Sivas’taki yangın daha da büyüdü” diye belirtildi.

YÜZLEŞME VURGUSU

Açıklamada, katliamı yapanların avukatlarının AKP iktidarı içerisinde büyük mevkilere geldiği ve aynı zihniyetin hala devam ettiği belirtildi. Alevi ve diğer tüm halkların üzerindeki asimilasyon politikalarının hala devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “İktidar dini inancı araç olarak kullanarak inancın ve etnik kimliğin ahlaki-toplumsal dokusundan sapmış tekçilik-ırkçılık ile suç oluşturan bir tarih yaratmıştır. Sivas’ta ise adalet 29’uncu yılında 33 can için hala sağlanamadı. Faillerin ve destekçilerinin yargılanıp mahkum edilmesi insanlığın, özgürlük ve demokrasinin bir gereğidir. Yüzleşilsin ki bir daha olmasın! Yüzleşilsin ki geleceğimiz aydınlansın” ifadelerine yer verildi.

Açıklamanın devamında Sivas’ta katledilenler anılarak, “Eşit yaşam talebimizi, toplumsal mutabakat içinde barışla yaşayacağımız bir ülke talebimizi yeniliyoruz” denildi.

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir