‘Tek başına kalamaz’ raporu olan tutuklu tekli hücrede tutuluyor

ANKARA – Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, “tek başına kalamaz” raporu verilen hasta tutuklu Suphi İsmail’in tek kişilik hücrede tutulduğunu belirterek tahliyesini talep etti.

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için düzenlediği eylemin 408’inci haftasında da İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube önünde bir araya geldi. “Tedavi Haktır Engellenemez. Hasta Mahpuslar Serbest Bırakılsın” pankartının açıldığı açıklamada, İHD Merkez Hapishaneler Komisyonu Eşsözcüsü Nuray Çevirmen, konuştu.
Çevirmen, hasta tutuklu Bodrum S Tipi Cezaevi’nde tutulan Adem Amaç ve Suphi İsmail’in durumuna dikkat çekti.

‘12 KEZ AMELİYAT OLDU’

Amaç’ın 12 kez ayrı ayrı ameliyat edildiğini kaydeden Çevirmen, “15 yıl önce ciddi bir yaralanma sonucunda karın içi organlarda ve karın duvarında, kas yapısını tamamen ortadan kaldıran ciddi bir hasar meydana gelmiştir. Toplam 12 kez ayrı ayrı ameliyatlar geçirmiştir. Ancak geçirmiş olduğu tüm ağır ameliyatlara rağmen tedavisi tamamlanamamıştır. Özellikle 2010-2011 yılları arasında Adana Numune Hastanesinde karın ön kısmına, kasların yerine koydukları protestik yama yapmak için ciddi bir ameliyat geçirmiştir. Bu ameliyat sonucunda oluşan enfeksiyon ile karnındaki ameliyat yerinde 2 tane delik açılmıştır. Belirtiği bu deliklerden uzun yıllardır sürekli iltihap aktığı için yaraları bir türlü kapanmamaktadır” diye konuştu.

‘YARALARINDAN KAN VE İLTİHAP GELİYOR’

İnfaz erteleme taleplerinin de karşılanmadığını dile getiren Çevirmen, “Karnında 3 açık yaranın olduğunu ve bunlardan sürekli olarak kan iltihap aktığını, ameliyat olması gerektiğini ancak defalarca hastanelere gitmesine rağmen ameliyatının yapılmadığını ifade etmiştir. Adem Amaç’ın karnındaki yaralar ve geçirmiş olduğu ameliyatlardan kaynaklı olarak yaşamı risk altındadır. Yapılması gereken ameliyatları geciktirilmeden yapılmalı, tüm tetkik ve tedavileri eksiksiz bir şekilde tamamlanmalı ve bu süre zarfında da yaşam hakkının korunması amacıyla ailesinin yanında daha sağlıklı koşullarda tedavisinin yapılması amacıyla infazının ertelenmesi için gerekli çalışmalar yapılmalıdır” çağrısında bulundu.

‘TEK BAŞINA KALMAZ RAPORU VAR’

Suphi İsmail’in tek başına kalamaz raporunun olduğunu hatırlatan Çevirmen, “Suphi İsmail’in bir bacağı, kasık kısmından itibaren kesiktir ve koltuk değneği kullanmaktadır. Tek başına banyo yapamıyor, temizliğini yapamıyor, tek ayağının üzerinde yemeklerini almakta sorun yaşıyor. Tekirdağ’da ve daha önce kaldığı cezaevlerinde iken arkadaşlarının yanında kalmasına rağmen, Bodrum S Tipine geldiği günden bu yana tekli yerde tutulmaktadır. Tek başına kalamaz raporu olmasına rağmen tekli yerden alınmamış ve en son olarak da raporunun iptal edildiği ve tekrar hastaneye sevk edileceği söylenmiştir. Gittiği günden bu yana eşyaları verilmemiş, sıcak ve nemli bir yerde olmasına rağmen zor koşullarda tutulmaya devam edilmektedir” diye konuştu.

Çevirmen, hasta tutukluların biran önce serbest bırakılması taleplerini yineleyerek, kamuoyuna duyarlılık çağrısında bulundu.

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir