HDP 5. Olağan Büyük Kongresi’nde on binler buluşacak

HDP 5. Büyük Kongresi’nin hazırlıklarını tamamladı. “Çözüm bizim, sözümüz var” şiarıyla düzenlenecek kongreye, bileşen partilerin yanı sıra HDK, DTK, partinin bileşeni olduğu 7’li ittifak üyeleri ve çok sayıda uluslararası delege katılacak. Ankara Spor Salonu’nda 3 Temmuz günü yapılacak kongrede on binler buluşacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) 5. Büyük Kongresi’nin hazırlıklarını tamamladı. Kentlerde yapılan çalışmalarla halka kongreye katılma çağrısı yapılırken, on binlerce kişi Ankara’da buluşmak için yarın yola çıkacak.

“Çözüm biziz, sözümüz var” şiarıyla 3 Temmuz Pazar günü Ankara Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirilecek HDP 5’inci Olağan Büyük Kongresi’nde on binlerce kişi bir araya gelerek HDP’ye sahip çıkacak.

Kongre hazırlık çalışmalarını, kumpas davaları, gözaltı ve tutuklama saldırıları altında gerçekleştiren HDP, “Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm” perspektifiyle bir araya geleceklerini belirtti. HDP fikriyatındaki ısrar ve üçüncü cephe siyasetindeki kararlılığın ön plana çıkacağı kongrede, HDP bileşenleriyle birlikte gücünü ortaya koyacak.

HDP BİLEŞENLERİ VE İTTİFAKLARI KONGREDE

Kongreye ayrıca Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), HDP bileşenleri Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Devrimci Parti, Yeşil Sol Parti, Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) yanı sıra 7’li ittifakta yer alan Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF), Emek Partisi (EMEP), Emekçi Hareket Partisi (EHP), Türkiye İşçi Partisi (TİP), Halkevleri, Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP) de katılacak. Sol Parti, TKP, Kürdistan İttifak partileri, Cumartesi Anneleri, Barış Anneleri, Roboski, Suruç, Sivas, 10 Ekim Ankara Gar, Konya, Gezi, Paris, Cizre bodrumlarında katledilenlerin ailelerinin yanı sıra, Şenyaşar, Tahir Elçi, Medeni Yıldırım, Deniz Poyraz ve Garibe Gezer’in ailesi ile tutsak edilen siyasetçilerin aileleri; aydın, yazar ve sanatçıların aralarında bulunduğu 400’ü aşkın kurum temsilcisi ve kişi kongrede yerlerini alacak.

Kongreye çok sayıda kadın örgütü de katılacak. Kadınlar Birlikte Güçlü, Rosa Kadın Derneği, Van Star Kadın Derneği, Mersin Mimoza Kadın Derneği, Ankara Kadın Savunma Ağı, Ankara Uçan Süpürge’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kadın örgütüne kongreye katılımları için davetiye gönderildiği öğrenildi.

AVRUPA’DAN YOĞUN KATILIM

Avrupa’dan 30’a yakın siyasi parti temsilcisinin kongreye katılması bekleniyor. Katalan Komünist Partisi, Avrupa Sol Parti, EFA (Avrupa Özgür İttifakı) Başkanı, Fransa Yeni Antikapitalist, İsveç Sol Parti, Norveç Yeşil Parti, Norveç SolKurd, Hollanda Sosyalist Partisi, Danimarka Kızıl-Yeşil İttifak, İsviçre- Basta, İsviçre Emek Partisi, İsviçre Sosyal Demokrat Parti, İspanya Podemos, İtalya Komünist Yeniden Kuruluş Partisi, Hollanda İşçi Partisi, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti, Katalonya Cumhuriyetçi Sol Parti İspanya Senatosu, Katalan Parlamentosu Üyesi ve CUP, Bulgarist Sosyalist Partisi, Almanya Sosyal Demokrat Parti, Portekiz Komünist Partisi Avrupa Parlamentosu, Fransa Sol Parti, Friedrich-Ebert-Stiftung (FES), Fransa Komünist Partisi, İtalya Demokratik Partisi, SYRIZA, AP Sol, EFA’dan katılım sağlanacak.

FAS’TAN FİLİSTİN’E KATILIM

HDP, Ortadoğu ülkelerinden katılacak isimlerle Cumartesi günü partinin Genel Merkezi’nde gerçekleştireceği toplantı ile brifing verecek. HDP kongresine Cezayir İşçi Partisi, Fas Demokratik Yol Partisi, Fas Birleşik Sosyalist Partisi, Tunus Halkım Akımı Partisi, Filistin Ulusal Girişim Hareketi, Lübnan Komünist Partisi, Mısır Sosyalist Halk Koalisyonu, Ürdün Arap Kadınları, DKY Ortadoğu Kuzey Afrika Sözcüsü/Fas İnsan Hakları Örgütü, Filistin Kadın Komiteleri, Ürdün Halkın Demokratik Partisi, BM Kadın Bölgesel Grubu Üyesi Cezayir Kadın Gözlemevi, Adalet Derneği ve Yemen Eski BM Barış Elçisi, Mısır Adalet Bakanlığı Danışmanı ve Avukatlar Birliği, Ürdün Halkın Birliği Partisi ve Kuveyt İlerici Partisi katılacak.

KÜRDİSTAN’DAN DAVETLİLER

Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Hizbî Zehmetkêş, Hizbî şûî Kûrdîstan, Bizûtneweyê Rizgari Demokrati Kurdistan, Goran Hareketi ve birçok parlamenterin de katılacağı öğrenildi.

PM ÜYELERİ SEÇİLECEK

1050 resmi delegenin oy kullanacağı kongreye katılacak on binlerce kişi yarın bulundukları kentlerden Ankara’ya doğru yola çıkacak.

Kongrede 100 kişilik asil, 50 kişilik yedek ve 30 kişilik fahri PM (Parti Meclisi) üyesi ve Eş Genel Başkanlar seçilecek.

BULDAN VE SANCAR İLE DEVAM

HDP Merkezi Mutabakat Komisyonu yeni dönemde Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile devam etme yönünde karar aldı.

DANIŞMA KURULU OLUŞTURULACAK

HDP, bir önceki kongre kararı olan Danışma Kurulu’nun oluşturulmasına dair çalışmaları da bu kongre döneminde tamamlandı. Merkezi Mutabakat Komisyonu tarafından 25-30 kişilik oluşturulan liste, kongrede açıklanacak. HDP’nin Danışma Kurulu’nda yer alması için Rıza Türmen, Mehmet Altan, Tarık Ziya Ekinci, Ali Bayramoğlu, Ahmet Telli, Ayşegül Devecioğlu, Sevilay Çelenk gibi isimlere teklif götürüldüğü öğrenildi.

ETHA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir