Kürt sinemacı Suphi Orhan’a saatlerce işkence yapılıp ajanlık dayatıldı

Kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan kişilerce dün alıkonulan Kürt sinemacı Suphi Orhan, saatlerce işkenceye maruz kaldıktan sonra gece saatlerinde serbest bırakıldı.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan dün ayrıldıktan sonra kendisinde haber alınamayan Kürt sinemacı Suphi Orhan bulundu. Dün saat 08.30’da Adnan Menderes Havalimanı’na müzisyen bir arkadaşını bıraktıktan sonra Orhan’ın kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan kişilerce alıkonuldu. Orhan’ın, saat 02.00 sıralarında Menderes ilçesi Akçaköy durağında kendilerini istihbarat elemanı olarak tanıtan kimliği belirsiz kişi veya kişilerce bırakıldı. Orhan ailesine ulaşarak, bu kişilerin saatlerce kendisine işkence yaptığını, bu nedenle konuşmada güçlük çektiğini belirterek, yanına avukatların gelmesini istedi. Avukatlar Orhan’ı aldıktan sonra Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na (TİHV) başvurdu. Avukatlar, daha sonra suç duyurusunda bulunacak.

Orhan’ı alan Avukat Barış Işık, MA’nın haberine göre şu bilgileri verdi: “Kendilerini istihbarat elamanları olarak tanıtan kişilerce Suphi Orhan gözaltına alındı. Yaklaşık 11 ile 15 saat arasında işkenceye maruz kaldı. Müvekkilim çeşitli mezarlıklara götürülerek, işkence ve insanlık dışı uygulamalara maruz kalmış. İşkencede Orhan’a ajanlanştırma ve ailesi üzerine ölüm tehditlerinde bulunulmuş. Telefonuna el konulmuş. Daha sonra gece saat 02.00’ye yakın Menderes ilçesi Akçaköy durağında bırakılmış.”

Umut Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir