HDP kongresine katılan Avrupalılar: İlk gereklilik Öcalan’ın özgürlüğü

ANKARA – HDP kongresine katılan Katalan Partisi Halk Birliği Adayı Partisi (CUP) Milletvekili Eulalia Requanti Cura, “İnsan hakları ve özgürlükler için ilk gereklilik Öcalan’ın ve Türkiye tarafından esir alınmış binlerce siyasi tutsağın özgürlüğüdür” dedi.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5’nci Olağan Kongresi büyük bir coşku ile Ankara Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. Kongreye, Ortadoğu’dan Avrupa’ya, binlerce aktivist, milletvekili katıldı. Kongrede binler salonda yükselttikleri sloganlarla Kürt sorunun demokratik çözümüne dair taleplerini dile getirdi. Kongreye katılan uluslararası heyetler, kongre atmosferini ve PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridi değerlendirdi.

‘Kürt halkı umudunu koruyor’

Katalan Partisi Halk Birliği Adayı Partisi (CUP) Milletvekili Eulalia Requanti Cura, kongrede Kürt halkının umudunu ve bir şeyleri değiştirebileceklerine olan inançlarını koruduklarını gördüklerini ve bundan çok etkilendiklerini söyledi. Eulalia, “Böyle bir diktatörlüğün karşısında durmak için en önemli olan şey, en gerekli şey umut. Binlerce insan burada toplanmış ve bu gidişatı değiştireceklerini söylüyor. Bu çok kıymetli. Burada eşbaşkanların verdiği mesaj yalnızca Türkiye halkları için değil, uluslararası arenada da çok önemli bir mesajdı. Burada halkların kardeşliği mesajı verildi ve insan haklarının tekrar tesisi için ayağa kalkılacağı söylendi” dedi.

‘Özgürlükler için Öcalan’ın özgürlüğü gerekli’

“İnsan hakları ve özgürlükler için ilk gereklilik Öcalan’ın ve Türkiye tarafından esir alınmış binlerce siyasi tutsağın özgürlüğüdür” diyen Eulalia, “Barışın ve demokrasinin ön şartı budur. Çok uzun bir zamandır Öcalan’ı tecrit altında tutmanın asla barışı tesis etmenin yolu olmadığını tekrar ediyoruz. Umudunuzu koruyun, kazanacağınıza inanıyoruz. Avrupa’ya da bir mesajım var. Burada bu salondaki insanlara bakın, gücü ve iradeyi görün. Tek ihtiyacımız budur” diye belirtti.

‘Öcalan derhal serbest bırakılmalı’

Avrupa Parlamentosu Sol Parti Eşbaşkanı Die Linke Milletvekili Martin Schirdewan, HDP’li Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın mesajlarının son derece önemli olduğunu dile getirdi. AKP iktidarı tarafından Kürt halkına dönük çatışma halinin siyasi ve demokratik yollarla çözülmesi gerektiğinin önemini vurgulayan Martin, “Aynı zamanda Türkiye’deki diğer muhalefet partilerine de önemli bir mesaj verildi. Burada bir şeylerin değişmesi gerektiği ve onların da buna katkıda bulunması gerektiği vurgulandı. Erdoğan’ı yenmenin tek yolunun bu olduğu ifade edildi. Umuyorum ki dikkate alırlar. Sadece son bir kaç yıl içinde sayıları binlerle ifade edilen HDP’li gözaltına alındı ve tutuklandı. Binlerce insan sürgünde yaşamaya mahkum edildi. Onlara da teker teker dayanışma duygularımızı ifade etmek isterim. Tüm siyasi tutsakların ve Öcalan’ın derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Türkiye’de süre gelen temel insan haklarının hunharca ihlal edilmesi ve demokrasinin ayaklar altına alınması katlanılır gibi değil. Türkiye’deki bu siyasetin derhal değişmesi gerekiyor. Kürtlerin kendi kaderini tayin hakkının artık daha fazla ihlal edilmesine izin veremeyiz” ifadelerini kullandı.

‘Güçlü olan halklardır’

HDP’nin kongresinde olmaktan çok mutlu olduğunu kaydeden Avrupa Sol Parti Temsilcisi ve Yunanistan Syriza Milletvekili Nektarios Bougdanis ise, “Bu atmosferi görebildiğim için çok şanslıyım. Buraya gelmek her zaman büyük bir hayalim olmuştu. Türkiye’deki otoriterleşme karşısında Kürt halkının gösterdiği direnci görüyoruz ve onlarla dayanışma içinde olduğumuzu göstermek için buraya geldik. Kürt halkı bu otoriterleşmeye, kapitalizme, militarizme, kapalı sınırlara, vahşi mülteci politikalarına, neoliberal politikalara karşı mücadele ediyor. Sizler kadar ciddi sorunlarla mücadele etmek zorunda kalmasak da bizler de Avrupa’da aynı temel sorunlara karşı mücadele ediyoruz. Ortak çalışmalı, beraber mücadele etmeliyiz. Güçlü olan haklardır. Dayanışmayla” şeklinde konuştu.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir