Boğaziçililerin duruşması görüldü: Şikayet geri çekildi

İSTANBUL – Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyım rektör protestolarına katıldıkları için yargılanan 52 öğrencinin duruşmasında mağdur sıfatıyla yer alan Özel Kalem eski Müdürü Aysun Akyakın, şikayetçi olmadığını ve kapılarını kendi personellerinin kapadığını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyım rektör atanmasına karşı başlayan eylemler sırasında gözaltına alınan ve haklarında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek” ve “kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak” iddiasıyla yargılanan 52 öğrencinin 6’ncı duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi 49’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Boğaziçi Üniversitesi Özel Kalem eski Müdürü Aysun Akyakın mağdur sıfatıyla katıldı. Yargılanan birçok öğrenci ve avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Şikayetçi olmadığı halde şikayetçi olarak yazıldı

Kimlik tespiti ardından söz verilen Boğaziçi Üniversitesi Özel Kalem eski Müdürü Aysun Akyakın, öğrencilerden şikayetçi olmamasına rağmen isminin “şikayetçi” olarak yazıldığını belirtti. Öğrencilerin olay günü kimseyi alıkoymadığını ve kimseye zarar vermediğini hatırlatan Aysun, rektörlük binasında çalışan herkesin sorunsuz bir şekilde çıktığını söyledi. Ayrıca iddia edildiği şekilde öğrencilerin kapıları tutmadığını veya kilitlemediğini dile getiren Aysun, kimseden davacı ve şikayetçi olmadığını vurguladı.

‘Kapılarımızı kilitleyen kendi personelimizdi’

Yargılanan öğrenci Erhan Ozan Acıdere, Aysun’un daha önce öğrencilerin kapıları kilitlediğine dair beyanda bulunduğunu, şimdi ise başka bir şey söyleyerek çelişkili konuştuğunu bundan dolayı çelişkinin giderilmesini talep etti. Bunun üzerine cevap veren Aysun, şu anda verdiği beyanların geçerli olduğunu söyledi. Rektörlük kapılarının öğrenciler tarafından kilitlenmediğini belirten Aysun, “Bizim kapılarımızı kilitleyen yine kendi personelimizdi” dedi.

Dosyadaki deliller yasal değil

Ardından söz alan yargılanan Caner Torun’un avukatı Türkan Özdemir, öğrencilerin Anayasal haklarını kullandıklarını ve dosyada mağdur sıfatıyla yer alanların şikayetçi olmadığını belirtti. Türkan, dosyada yer alan “delillerin” yasal olmadığına vurgu yaptı. Türkan, ayrıca aynı nedenle 8’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bir davada beraat verildiğine işaret etti. Türkan, son olarak beraat talebinde bulundu.

Sıradan bir dosya değil

Daha sonra söz alan öğrencilerden Erhan Ozan Acıdere’nin avukatı Seher Eriş, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi’ne Melih Bulu’nun rektör olarak atandığını, öğrencilerin ise buna karşı Anayasal haklarını kullandığını vurgulayarak, dosyanın sıradan bir “toplantı ve gösteri kanuna muhalefet etmek” olmadığına dikkat çekti. Dosyanın siyasi saiklerle açıldığını belirten Seher, beraat talebinde bulundu.

Duruşma ertelendi

Devamından söz alan iddia makamı, eksik hususların giderilmesini talep etti. Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, avukatların tanık dinleme ve dosyaya olaya dair CD sunma taleplerini kabul ederek, duruşmayı 12 Aralık’a erteledi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir