Mültecileri taşıyan minibüs durduktan sonra taranmaya devam edilmiş

VAN – Saray ilçesinde mültecileri taşıyan aracın asker ve korucular tarafından taranmasına dair köye giden heyete konuşan mahalle muhtarı Kemal Tosun, minibüse 70-80 el ateş edildiğini, aracın durdurulduktan sonra da taranmaya devam edildiğini söyledi.

Van’ın Saray ilçesine bağlı Karahisar Mahallesi’nde mültecileri taşıyan minibüse korucu ve askerler tarafından ateş açılmış, saldırıda 4 yaşındaki bir çocuk yaşamını yitirirken, 13 kişi de yaralanmıştı.

Bölgeye heyet gitti

Bugün, İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Van Şubesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Göç Komisyonu ve Serhat Göç Araştırma Derneği tarafından oluşturulan heyet, mahallede incelemelerde bulunarak, yaşananları dinledi. Burada heyete konuşan Mahalle Muhtarı Kemal Tosun, minibüsün durduktan sonra da taramaya devam edildiğini söyledi.

Minibüs durduktan sonra da ateş açıldı

Minibüse 70-80 el ateş edildiğini söyleyen muhtar, “Minibüs köy içerisinde çıkmaz bir sokağa girene kadar asker ve korucular tarafından ateş altına alındı. Minibüsün durduğu sokakta çok sayıda mermi kovanı vardı. Olay yerine gittiğimde üç yaralı yerde yatıyordu. Bunlardan biri de 4 yaşında çocuktu ve halen hayattaydı. Çocuk kalbinden ve karnından vurulmuştu. Yaralananların çoğu ayaklarından vurulmuştu. Askerler araca yaklaşmamıza izin vermedi” dedi.

Yurttaşları dinleyen heyet daha sonra olay yerinde incelemelerde bulundu. Heyet, daha sonra köyden ayrıldı. Heyetin önümüzdeki günlerde raporunu yayınlaması bekleniyor.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir