“HDP’yi savunmak için işgale karşı sokağı örgütlemeliyiz”

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, HDP’ye yönelik saldırıları Etkin Haber Ajansı’na (ETHA) değerlendirdi.
HDP genel merkezi önünde son yaşanan saldırının, iktidarın HDP’yle mücadele stratejisinin hamlelerinden biri olduğunu belirtti, “HDP’ye, HDP’nin siyaset zeminine, HDP’de cisimleşen kadın iradesine ve bütün ezilenlerin siyasal ve toplumsal taleplerinin siyasi mevzisi olma iradesine karşı tahammülsüzlük” dedi.
Özlem Gümüştaş şunları söyledi:
“AKP-MHP faşist rejimi politik İslamcı restorasyon programına başarı kazandıramıyor, bütün direniş odaklarını tasfiye ederek ülkede bir mezarlık sessizliği yaratma, bunun üzerine beka sorununu çözme planını da başarıya ulaştıramıyor. Bu başarısızlığın derinleştirdiği yönetememe krizi içerisinde bir kez daha direniş odaklarına, başta da Kürt özgürlük hareketine,ezilenlerin siyasi mevzisi olan Halkların Demokratik Partisi’ne keskin bir saldırı planını devreye koymuş oluyor. Genel merkez önünde yaşadığımız provokasyon girişimini bundan bağımsız görmüyoruz.”

“POLİTİK ÖZGÜRLÜĞÜ KAZANMAK İÇİN HDP’Yİ SAVUNMAK ZORUNDAYIZ”
“HDP bu topraklarda Kürt özgürlük hareketiyle emekçi sol sosyalist hareketin, programatik düzeyde iç içe geçtiği bir siyasi varlık zemini” diyen ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, “Demokrasi ve politik özgürlüğün kazanılması bakımından HDP’nin savunulması hepimiz için temel bir görev, ihtiyaç” diye konuştu.
HDP ile ittifak halindeki 6 parti ve örgütün ‘HDP’yi savunma’ duruşuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu bileşimin gerçek bir siyaset zeminine dönüşmesi, halkların derdine derman olacak bir siyaset düzlemi üretebilmesi için sokakta politika yapmaya, halkı örgütlemeye ve bu birleşik siyaset düzlemi içerisinde yan yana getirmesine ihtiyaç var. Fakat birleşimin bugüne kadar ki görünümünün en genel düzlemlerde ortak sözleri söylemekten öteye geçemediğini ve geçmesine acilen ihtiyaç olduğunu ifade edebiliriz”

“SEÇİM İTTİFAKI İLE FAŞİST SALDIRGANLIK DURDURULAMAZ”
Seçim ittifakıyla faşist saldırganlığı durdurmanın mümkün olmadığının altını çizdi, “Devrimci hareketimizin ve emekçi sol hareketin, daha özgüvenli ve daha ısrarlı olması, sokakları bir siyaset, sözün, birleşik hareketin mevzisi olarak tutmakta daha kararlı ve ısrarlı olması gerekiyor” dedi.
ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş son olarak şunları söyledi:
“HDP’yi kapatmanın bütünleştiği esas konu ise hükümetin savaş ve işgal politikasına karşı geliştirilecek mücadele çizgisi. Biz aslında esas olarak bu noktada HDP dışında kalan tüm kuvvetlere, emekçi sol-sosyalist harekete güçlü bir çağrı yapıyoruz. Eğer Türkiye’den bu saldırı ve işgal politikasına güçlü bir yanıt, tutum gelişmez ise en özel mücadele alanlarında, sahalarında savaşa karşı ses çekinik ve ikircimli biçimde ifade edilirse bu saldırganlığın önünü almak mümkün olmayacak.
HDP süren davalara karşı aldığı tutumla buna karşı bir barikat oluyor. Binalarını savunarak, seçilmişleriyle, örgütüyle buna karşı duruyor. Esas yapılması gereken bu savaş ve işgale birlikte hayır diyebilmek, birlikte karşı koyuşu örgütleyebilmek. Esas olarak bunun çağrısını yapıyoruz. ”

Röportajın tamamı için;
https://etha39.com/haberdetay/gumustas-hdpyi-savunmak-savas-ve-isgale-karsi-sokagi-orgutlemekten-geciyor-160419

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir