İstanbul Sözleşmesi açıklamasına polis saldırdı: Kadın ve gazetecilere şiddet

ANKARA – KESK Ankara Şubeleri Kadın Platformu’nun İstanbul Sözleşmesine dair Sakarya Meydan’ında yapmak istediği basın açıklamasına polis saldırdı. Açıklamaya gelen kadınlara polis, cinsiyetçi hakaretler ederken, açıklamayı takip eden gazeteciler ise polis tarafından şiddete maruz kaldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Ankara Şubeleri Kadın Platformu, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle 20 Mart gecesi feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne dair 19 Temmuz’da Danıştay 10’ncu Dairenin “yürütmeyi durdurma” kararının iptalini reddetmesine ilişkin Sakarya Meydanı’da bir kez daha basın açıklaması gerçekleştirmek istedi. Açıklama öncesi Sakarya Meydan’ı çevik kuvvet polisleri ve gözaltı araçları ile kapatıldı.

Gazetecilere şiddet

Sakarya Meydan’ında toplanan kadınların açıklama yapmasına izin vermeyen polis, gazetecileri de alandan uzaklaştırarak görüntü çekmesine izin vermedi. Gazetecileri açıklamanın olacağı alanın dışına iten polis, PİRHA muhabiri Melis Ciddioğlu’nun kolundan tutup yere fırlattı. Polis şiddetine tepki gösteren Melis’e polisin, “Mağdur rolü oynama” demesi dikkat çekti. Yine açıklamayı takip etmek isteyen ARTI TV kameramanı Kadir Devir’in şiddet uygulayan polise, “Sizi şikayet edeceğim” sözleri üzerine polis “İstersen sana numaramı da vereyim akşam mesajlaşalım, kime şikayet ediyorsan et” sözlerini kullandı. Sakarya Meydan’ında yürüyerek, KESK binasına gitmek isteyen kadınları çekmek isteyen Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Emel Vural da polis tarafından çekim yaptığı makinası ve kolu tutularak yere fırlatıldı.

Kadınlardan sloganlı yürüyüş

Kadınlar, Sakarya Meydan’ından, “AKP kadınlara hesap verecek”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” sloganları ile KESK binasının olduğu Selanik Caddesi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirdi. KESK binası önüne gelen kadınlar burada da polis barikatları arasında açıklama yapmayacaklarını belirterek, Sakarya Meydan’ında yaşadıkları polis şiddetine dair kısa bir açıklama yaptı. Kadınlar adına açıklamayı KESK Eş Genel Başkanı Şükran Kablan yaptı.

‘Bir hukuksuzluğu da Danıştay imza attı’

“OHAL Sürüyor Adaletsizlik Büyüyor” şiarıyla başlattıkları Adalet Nöbeti için dün KESK binası önünde yeniden polis şiddetine maruz kaldıklarını hatırlatan Şükran, “Siyasallaşan yargı siyasi kararlara imza atıyor. İşte bunlardan bir tanesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshi. Tek adam kararının feshine karşı bu ülkedeki barıştan özgürlükten yana mücadele yürüten kadın örgütlerinin, sendikalarının, avukatların hukuk yoluyla açmış olduğu mücadeleye bir darbeyi de 19 Temmuz’da Danıştay 10’ncu Dairesi verdi. Bugün KESK’li kadınlar ne yapmak istiyordu; bu adaletsizlik ve hukuksuzluk silsilesinin devamı olarak İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak, bu hukuksuz kararı tanımadığımızı bir kez daha kamuoyuyla paylaşmak istiyorduk” dedi.

Cinsiyetçi hakaret edildi, önlükleri üzerlerinde yırtıldı

Sakarya Meydan’ında bir araya gelmek isteyen kadınlara dönük polis şiddetine de değinen Şükran, şöyle devam etti: “Bu ülkenin örgütlü kamu emekçileri içerisinde olarak en büyük konfederasyonlarından birisi olarak, MYK üyelerimize, Şube yöneticilerimize kabul edilmeyecek insanlık dışı bir uygulama ile karşı karşıya kaldık. Sendikal eylemlerimizin en açık örneğine tanıklık ettik. Bu ülkede yıllardır kadın düşmanı politikalar hayata geçiriliyor. Sözleşmenin feshinden güç alan erkek yargıdan kaynaklı, erkekler bizlere daha fazla saldırıyor. En somut olarak, Sakarya Meydan’ında yaşadık. Polisler kadın arkadaşlarımızın kişisel bakımlarına dönük, bedenlerine ve cinsiyetlerine dönük hakaretler etti. Bunlar kayıt altına alınmadığı için bu pervasızlığa sessiz kalacağımızı mı sanıyorsunuz? Sendikamıza ait önlüklerimiz, çevik kuvvet tarafından amirlerinin gözleri önünde müdahale edilmeden arkadaşlarımızın üzerinden parçalandı. Bu şiddeti nereye koyuyorsunuz? Hangi hukuktan güç alıyorsunuz? Biz hukuksuzluğun güç aldığı yeri çok iyi biliyoruz. Bize sendikal ders vermeye çalışıldı. 20 Temmuz sivil darbesinden bu yana Ankara’da başka bir anayasa mı devrede? Bunun hesabı hukuk karşısında verilecek. Cinsiyetine, duruşuna, bedenine hakaret eden kadın arkadaşlarımızla bunun hesabını soracağız. Gün gelir devran döner, haklılığımız aldığımız güçle biz yine burada oluruz, İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmeyeceğiz.”

Açıklama alkışlarla sona erdi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir