Tutsak yakınlarından çağrı: Tutsakların infazı yakılmasın

DİYARBAKIR – Adalet Nöbeti kapsamında Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde basın açıklaması yapan tutsak yakınları Türkiye’de adalet olmadığını belirterek, “Tutsakların infazları yakılmasın, tedavileri yapılsın. Yeter artık anneler ağlamasın” dedi.

Hasta ve infazı yakılan tutsakların serbest bırakılması talebiyle tutsak yakınlarının Diyarbakır’da başlattığı “Adalet Nöbeti” eylemi Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi önünde devam etti. Aileler yaptıkları eylem kapsamında basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ailelere destek vermek amacıyla, Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD-FED), Tutuklu Hükümlü Aileler ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUAY-DER), Tevgera Jinên Azad (TJA), Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma Dayanışma Birlik ve Kültür Derneği(MEBYA-DER) ve Mezopotamya Dil ve Kültür Araştırmaları Derneği (MED-DER), cezaevi önüne geldi.

‘Cezaevlerinden cenazeler gelmesin’

Kendilerine destek veren herkese teşekkür eden tutsak yakını Reşahat Ada, Adalet Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına şu sözlerle seslendi: “Bu zulmü görmüyorlar mı? Tutsaklara yeteri kadar yemek verilmiyor. Onlara zulüm ediyorlar. Baskı altında bırakılıyorlar. Bizler tutsak yakınları olarak bunu kabul etmiyoruz. Yetkililer ellerini vicdanlarına koysunlar. Bizler adalet, kardeşlik arıyoruz, zulüm aramıyoruz. Ben dün kardeşimle görüştüm durumları iyi değildi. 5 arkadaşına disiplin cezası verdiklerini söylediler. Kitapları, mektupları verilmiyor. Benim bir kuzenin Tekirdağ’da biri de Bandırma Cezaevinde kalıyor. Ancak ikisinin birbirine gönderdikleri mektuplar verilmiyor. Bizler tutsakların cenazelerinin gelmesini istemiyoruz” dedi.

‘Yeter anneler ağlamasın’

“Neden siyasi partiler bize destek vermiyor?” diyen Reşahat, “Kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz. Bizler anneler olarak yaşananlardan kaynaklı uyuyamıyoruz. Tutsakların infazları yakılmasın, tedavileri yapılsın. Yeter artık anneler ağlamasın” diye konuştu.

‘Türkiye’de adalet yok’

Tutsaklar üzerinde uygulanan baskı ve tecridin son bulması gerektiğini söyleyen tutsak yakını Yesure Tufan, “Türkiye’de adalet yok, eğer adalet olsaydı, bunlar olmazdı. Allah hakkımızı bırakmasın” ifadelerini kullandı.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir