İstanbul’da kadın cinayeti ve aile katliamı

İstanbul Gaziosmanpaşa’da boşanmak isteyen eşini ve kayınvalidesini öldüren, baldızı ve eşini yaralayan Tugay Turgut isimli erkek, bir polis memurunu da yaraladıktan sonra yapılan operasyon sonucunda vurularak gözaltına alındı.

Kadına yönelik şiddet ve cinayetin KADES’le ya da başka bir elektronik uygulamayla durdurulamayacağını, cezasızlık politikalarına son verilmesi ve uzaklaştırma kararı olan erkeklerin sıkı denetlenmesi gerektiğini gösteren son saldırı da Gaziosmanpaşa’da yaşandı. Önceki gece yaşanan saldırıda eşi Zeynep Turgut’a sistematik şiddet uygulayan ve kısa süre öncesine kadar uzaklaştırma kararı olduğu belirtilen Tugay Turgut isimli erkek, aile katliamı gerçekleştirdi.

Zeynep Turgut’un boşanmak istediğini söylemesi üzerine başlayan tartışma, aile katliamıyla sonlandı. Tartışmanın büyümesi üzerine Zeynep Turgut, çok çok övülen ve kadına yönelik şiddet ve cinayetleri durduracak temel araç olarak reklam edilen KADES’e görüntülü mesaj gönderdi. Bunu farkeden Tugay Turgut, evde bulunan kayınvalidesine, Zeynep Turgut’a, Zeynep Turgut’un kız kardeşi Ayşe Kıyak ile eşi Umut Kıyak’a kurşun yağdırdı. KADES’le çağrı üzerine gelen polis katili ikna etmek için dil dökerken, bunun bir işe yaramadığı meydana gelen sonuçla görüldü. Keza Tugay Turgut polisi de yaraladı ve aile katliamının ardından kendisini kilitlediği odadan özel harekatçıların operasyonuyla yaralı olarak çıkarıldı.

Saldırıda Zeynep Turgut, annesi Nedime Dinçer hayatını kaybetti; Ayşe Kıyak ağır yaralandı, eşi Umut Kıyak yaralandı.

Saldırı sırasında içerde bulunan 4 yaşındaki otizmli çocuk da annesi Zeynep Kıyak’ın kucağındaydı.

“Çocuk içeride annesine sarılmış vaziyette bulundu”

Basına konuşan komşu Elif Kahraman yaşananları, “Ölmeden önce Zeynep video çekip KADES’i aramış. Turgut, bu ihbarı fark ettikten sonra dehşet saçtı. Daha sonra KADES’den bir polis memuru geldi. Özel harekat gelene kadar uzun süre konuştu polis memuru. Daha sonra diğer polis memurları da geldi. Onlar da uzun süre ikna etmeye çalıştı. Maalesef bir türlü ikna edemediler. Sonrasında zaten balkondan ateş etti. Ondan sonra birisini öldürdü. Sonra birisini daha öldürdü. Eşi ile kayınvalidesini öldürdü. Evde çocukları vardı 4 yaşında otizmli. Olaylar yaşanırken çocuk içerideydi. Çocuk içeride annesine sarılmış vaziyette bulundu. Çocuğun başında annesinin kanı varmış” şeklinde anlattı.

“Sürekli şiddet vardı seslerini duyuyorduk”

Elif Kahraman, “Biz yakın komşusu olduğumuz için sürekli duyuyorduk haftada bir, iki haftada bir sürekli eşini dövüyordu. Sürekli şiddet vardı seslerini duyuyorduk. Uzaklaştırma kararı aldığını duyduk. Lakin daha sonra nasıl birleştiler, tehdit mi edildi bilmiyoruz. Çünkü böyle bir şeye kimse dayanmaz” ifadelerini kullandı.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir