Suruç’ta özsavunma hakkını kullanan kadın: Kaçırıldım, tecavüze uğradım

10 Temmuz’da sosyal medyaya düşen görüntülerde bir kadın bir erkeğe kurşun yağdırıyordu. Keskin bir öfke vardı her hareketinde. Bu görüntüler üzerine sosyal medya cangılında yığınla düzeysiz paylaşım yapıldı. Urfa’nın Suruç ilçesi Mizaryolu Mahallesi’nde yaşanan olayın gerçek boyutlarıysa görüntülerdeki Fatma S.’nin beyanlarıyla açığa çıktı. Fatma S.’nin öldürdüğü Ferhat Demir, onu kaçırmış, tecavüz etmiş, darbetmiş, görüntüleriyle şantaj yaparak fuhşa zorlamıştı.

Tecavüze uğradı

Emniyet ifadesinin ardından Savcılığa çıkarılan Fatma S., ifadesinde 15 gün önce Ferhat Demir’in Bodrum’dan Suruç’a geldiğini ve kendisini alıkoyarak şehrin dışında bir yerde tecavüz ettiğini belirtti. Mezopotamya Ajansı’nın (MA) haberine göre Ferhat Demir’in sürekli kendisine şantaj yaptığını söyleyen Fatma, tecavüzün ardından kıyafetlerine ve telefonuna el konulduğunu anlattı. Ferhat Demir’den telefonunu zorla aldıktan sonra ailesini aradığını dile getiren Fatma S., “Ağlayarak ve çekinerek anneme ‘anne beni kaçırdılar gelin beni kurtarın’ dedim. Annem de ‘Yakınlara bir yere gel seni alalım’ dedi. Ben nerede olduğumuzu bilmiyordum. Telefonu kapattıktan sonra Ferhat beni Suruç Devlet Hastanesi’ne bıraktı ve ticari taksi ile olay yerinden kaçtı. Bırakıp giderken bana ‘Sen nereye kaçıp gidersen seni bulurum. Benim malımsın. Seni başkalarına da pazarlayacağım’ dedi” ifadelerini kullandı.

Daha sonra anne ve babasının hastaneye geldiğini söyleyen Fatma, bunun üzerine babasının polislere haber verdiğine değindi. Korktuğu için ilk aşamada tecavüze uğradığını gizlediğini belirten Fatma, “Ancak darp raporu aldım. Eve döndüğümüzde annem ile babam bana bir şey yapılıp yapılmadığını sordu. Korktuğum için bir şey söyleyemedim” dedi.

‘Şantaj yaptı’

Ferhat Demir’in baygın olduğu ana ait bazı fotoğraflarının ailesine atıldığını, fotoğraflar nedeniyle ailesi tarafından şiddet gördüğünü paylaşan Fatma S., “Fotoğraflarda kendimde olmadığımı fark ettiler ve bana bir şey yapmadılar. Yaşadıklarımdan dolayı intihara teşebbüs ettim” şeklinde konuştu. Fatma, failin kendisine tecavüz ettikten sonra çektiği fotoğraflar ile şantaja devam ettiğini söylerken, “Bana bu fotoğraflarla şantaj yapmaya devam etti. Onunla kaçmamı istedi” beyanlarında bulundu.

Fatma S., yaşadıklarının ardından tecavüz faili Ferhat Demir’in, yaşadığı evin önüne geldiğini ve tehditlerine devam ettiğini belirterek, faili öldürdüğünü belirtti.

Fatma S., ifadesinin ardından “kasten öldürmekten” tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Tahrik indirimi kadınlar sözkonusu olduğunda yapılacak mı, göreceğiz!

Kadın katillerine kravat taktıkları için bile indirim yapan, “tahrik indirimi” yapmak için kılı kırk yaran yargının bu olay karşısında nasıl bir tutum alacağını göreceğiz. Keza bir kadının bir meydanda erkeği kurşunlamasının tıpkı Nevin Yıldırım’ın yargılanma sürecinde olduğu gibi sistem tarafından affedilmez bulunduğunu az çok biliyoruz. Pınar Gültekin’in katiline tahrik indirimi yapılması için her yolu deneyen yargının ya da “tahrik indirimini tartışalım” diyen Adalet Bakanlığı’nın tutumunun kadınlar özsavunma haklarını kullandıklarında nasıl bir nitelik kazanacağını da bir kez daha anlamış olacağız.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir