Kadınlar Birlikte Güçlü’den Zaxo katliamına tepki: Katiller yargılansın

İSTANBUL- Türkiye’nin Zaxo’da yaptığı katliama tepki gösteren Kadınlar Birlikte Güçlü, “Ölümden değil yaşamdan, savaştan değil barıştan yana olan, erkek-devletin şiddetini iyi tanıyan kadınlar olarak hesap soruyoruz: Katiller yargılansın!” dedi.

Kadınlar Birlikte Güçlü (KBG), Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nin Duhok kentinin Zaxo ilçesine bağlı Perex köyüne yönelik gerçekleştirdiği katliama ilişkin yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, katliama tepki gösteren KBG, 20 Temmuz günü piknik yapan insanların top atışlarına tutulduğunu ve çoğunluğunun kadın ve çocuk olduğu hatırlatıldı.

Roboski vurgusu

Aralarında biri bebek 9 kişinin katledildiğinin ifade edildiği açıklamada, “Irak Hükümeti bombardımanı TSK’nin gerçekleştirdiğini söylerken Türkiye her zamanki ‘terör’ söylemine başvurdu. Biz bu hikayeye ne yazık ki fazla aşinayız. ‘Terörle mücadele’ diyerek üstü örtülmeye çalışılan sorumluları asla günışığına çıkarılmayan, cezasız kalan katliamları öncelikle Roboski’den biliyoruz” vurgusu yapıldı.

Katiller yargılansın!

AKP-MHP iktidarının, ekonomik kriz içerisinde savaş ekonomisini büyüttüğüne işaret edilen açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Sıkıştıkça daha çok savaş politikalarına sarılıyor. Bu katliamın sebebi de öncekiler gibi bu savaş siyaseti, iç ve dış politikanın Kürtlere karşı savaş üzerinden şekillendirilmesi, bu uğurda her tür hukuksuzluğun açıkça cesaretlendirilmesi. Sorumluları yargılanmadığı sürece bu katliam son olmayacak. Bu şiddet ve tehdidi hepimizin hayatlarını şekillendirmeye devam edecek. Bu nedenle ölümden değil yaşamdan, savaştan değil barıştan yana olan, erkek-devletin şiddetini iyi tanıyan kadınlar olarak hesap soruyoruz: Katiller yargılansın!”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir