Katalanya’da ‘Kürdistan Devrimini Savunmak’ konulu konferans düzenlenecek

HABER MERKEZİ – İspanya’da gerçekleştirilecek olan 1’inci Katalan Enternasyonalist Konferansı’nda “Kürdistan Devrimini Savunmak ve Demokratik Konfederalizm” konusu tartışılacak.

İspanya’nın Katalan Özerk Bölgesi’nde üç gün sürecek olan 1. Katalan Enternasyonalist Konferansı bugün başlıyor. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok entarnasyonalisti bir araya getirecek olan konferansın temel amacı Katalan ülkesi ve Kürdistan arasında bir köprü oluşturmak.

19 Temmuz 1936’da başlayan İspanya Devrimi’nin 86’ncı ve 19 Temmuz 2012’de gerçekleşen Rojava Devrimi’nin 10. yıl dönümüne denk getirilen konferans, “Kürdistan Devrimini Savunmak ve Demokratik Konfederalizm” başlığıyla Pazar gününe kadar sürecek.

“’Rojava Devrimi, tüm dünyadaki devrimciler için bir refesans noktası haline geldi’

ANHA’nın haberine göre, Rojava Devrimi’nin yarattığı tarihi gelişmelere dikkat çeken konferansın çağrı metninde konferansın amacı şöyle dile getirildi:

“Kürt Özgürlük Hareketi’nin öncülüğünü yaptığı Rojava Devrimi, tüm dünyadaki devrimciler için bir referans noktası haline gelmiştir. Tüm dünya, yeni bir yozlaşma seviyesine ulaşan küresel bir sistem ve küresel sistem karşısında umudun güçlü bir sesi olan enternasyonalist bir örgütle karşı karşıya. Bu, yeni devrimci olanaklar sunmakta ve aynı zamanda yeni fetişizm biçimlerini tehdit etmektedir.

Dünyanın pek çok başka yerinde olduğu gibi, Katalan ülkelerinde de bu yıllarda birçok kişi ve sosyal kuruluş, metinlerinde bu referansa yer vermeye çalışmıştır. Onca şehidin kanı ve onca insanın alın teriyle kazanılan bu değerli zaman içinde dünya çapında pek çok insanla çalışarak bağlantılar çoğaldı ve güçlendi.

Konferansta Kürdistan’da işlenen savaş suçlarında batılı kurum ve şirketlerin işbirliğine karşı verilecek ortak mücadelenin büyütülmesi için yapılacaklar ele alınacak.

Şimdi 10 yıllık devrimden sonra, ilk kadın hareketinden neredeyse 7 yıl sonra dayanışma grupları oluşturuldu. Biz de en azından şu anın çok iyi bir zaman olduğuna inanıyoruz. İçinde bulunduğumuz yoğun tempoya en az iki gün ara vermeliyiz; yüz yüze mevcut durumu analiz etmek, durumumuzu ve önümüzdeki zorlukları değerlendirmek ve neler yaptığımızı, neler yapabileceğimizi incelemek için.”

Rojava Devrimi’nde açığa çıkan kadın modeli anlatılacak

Konferans, bugün saat 18.00’da Rojava Devrimi’nin yarattığı kadın modelinin ele alınacağı bir bölümle başlayacak. Konferansın Cumartesi günkü programında ise daha çok Kürdistan’ı savunmaya yönelik çalışmalara odaklanılacak. Pazar günü ise devrimci mücadelenin ideolojik çalışması boyutuyla sunum gerçekleşecek ve tartışmalar yürütülecek.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir