Kriz kurbanlık satışını vurdu

DİYARBAKIR – Ekonomik kriz, hayat pahalılığı ve alım gücündeki düşüş umudunu Kurban Bayramı’na bağlayan besicileri hayal kırıklığına uğrattı. Besiciler, kurbanlık satamazken, alıcılar eli boş döndü.

Yüksek girdi maliyetlerine rağmen besledikleri kurbanlıkları satamayan besiciler, zararla döndüklerini söyledi. Birçok il, ilçe ve köyden Diyarbakır merkez Kayapınar ilçesi Peyas Mahallesi’ne kurbanlık getiren besiciler, umduklarını bulamadı. Besiciler, alıcıların verdikleri fiyatın kendilerini kurtarmadığını, kendi verdikleri fiyatın ise alıcıyı kurtarmadığı vurguladı.

‘120 KURBANLIKTAN ÜÇÜNÜ SATABİLDİM’

Zeynel Abidin, uzun yıllardan bu yana hayvancılık yaptığını söyledi. Merkeze bağlı Cankatran Köyü’nden kurbanlık getiren Abidin, artan maliyetlerden kaynaklı hayvancılığın tükendiğini belirtti. 120 küçükbaş hayvan getirdiğini ifade eden Abidin, üç tane satabildiğini ileri sürdü. Abidin, “Halkta para yok ki kurbanlık alsınlar. Sattığım hayvanlardan aldığım para, yaptığım günlük masrafları dahi karşılamıyor. İflas ettik. Artık hayvancılık öyle bir hale gelmiş ki dilencilik yapsak geçimizi daha iyi sağlarız. Yeter artık bu zamlara, arpa ve samanın fiyatı aşağıya indirilsin. Ukrayna – Rusya’da savaş deniliyor ama en büyük savaş Türkiye’dedir” diye konuştu.

‘MASRAF ARTTI’

Kent merkezine bağlı Balıklı Köyü’nden hayvanlarını getiren ve bunun için sadece yol masrafına bin TL harcadığını aktaran Enver Erk (48) adlı besici ise, krizin alım gücünü ortadan kaldırdığını dile getirdi. Erk, “Hayvanların fiyatı, masraflarının artmasından kaynaklı arttı. Bu da bizimle ilgili bir durum değil. Geçen sene bir hayvanı 2 bin TL’den satıyorduk. Bu yıl ise bir hayvan 4 bin TL olduğu için satamıyoruz. Masraflar arttığı için bizde bu fiyattan satmak zorunda kalıyoruz. 38 hayvan getirdim ancak 4 tanesini satabildim. Diğerleri benim elimde kaldı” diye konuştu.

‘HAYVANCILIK YAPACAK DURUM KALMADI’

Qerejdağ bölgesinde kurbanlık getiren Ruphet Ciftçi de “Benle birlikte 7 kişi bu hayvanlara bakıyoruz. Günlük 100 kilo arpa ve 10 torba saman veriyorum. Arpanın kilosu 7 TL, samanın kilosu da 1 buçuk TL. Kısacası günlük 2 bin 200 TL hayvan gideri oluyor. Bizim kendi kişisel masrafımız hariç. İlk geldiğimde hayvanları güneşten korunmak için derme çatma bir çatı yaptım. Sadece buna dahi 5 bin TL harcadım. Satmak için getirdiğim 250 hayvandan sadece 40 tanesini satabildim. Yurttaşlar pahalılıktan şikayetçi, biz de hem pahalılıktan hem de satamamaktan şikayetçiyiz. Kalan hayvanları beslemek artık imkansız olduğu için, kesime vereceğiz. Zarar edeceğiz ama yapacak bir şey yok” dedi.

‘SATANA KADAR CANIMIZ ÇIKIYOR’

Bir diğer besici Yusuf Ergin ise, üç gündür burada olduğunu ve günlük 2 bin TL masrafı olmasına rağmen 120 koyundan sadece 10 tanesini satabildiğini kaydetti. Ergin, şöyle devam etti: “Bir tane hayvanı satana kadar canımız çıkıyor. Yaşanan krizden dolayı pahalılık var. Her şey iki artı kadar arttı. Diyorlar hayvancılık için destek veriyoruz. Öyle bir şey yok, hayvancılık tamamen öldü.”

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir