Narlıdere Belediyesi’nde grev kararına rağmen TİS imzalandı

Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şube’nin örgütlü olduğu Narlıdere Belediyesi’nde işçiler greve çıkmayı beklerken sendika onları da manipüle ederek patron temsilcisi SODEMSEN’in teklifine imza attı

Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şube’nin örgütlü olduğu Narlıdere Belediyesi’nde süren toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşmaya varılamayınca 7 Haziran’da işyerine grev pankartı asılmış, işçiler grev sürecine hazırlanmaya başlamıştı. 116 kadrolu işçiyi kapsayan sözleşme sürecinde grevin başlaması beklenirken sendika yönetimi işçileri “bu süreci kaldıramazsınız” söylemleriyle baskılayıp belediyeyi temsil eden SODEMSEN’in teklifine imza attı.

Evrensel’deki habere göre Belediye-İş Şube Başkanı Savaş Atalay, önceki gün akşam saatlerinde kendilerini arayarak, SODEMSEN’le son kez görüşeceklerini ve anlaşma sağlanmazsa greve başlayacaklarını söyledi.

Fakat Atalay gece başlayan o görüşme boyunca belediye garajında topladığı işçilerle 3 kez görüştü ve her defasında belediyenin teklifini neden kabul etmeleri gerektiğini anlatarak onları manipüle etti.

İşçiler, şube yönetiminin her defasında greve çıkmanın yaratacağı zorlukları, bu zorlu süreci işçilerin kaldıramayacağını, işçilerin kendi arasında güç birliği yapacak dirençte olmadığını söylediğini ifade etti. Sendika yönetiminin talepler kabul edilirse, kadrolu olmayan otuz işçinin kovulacağını da söylediğini aktaran işçiler, iradelerinin ezildiğini ifade etti. İşçiler, işyeri temsilcisi Ali Taşlı’nın ise taleplerini karşılamayan anlaşmayı, “Kötünün iyisini imzalamaya çalışıyoruz” diyerek savunduğunu aktardı.

Alandaki işçilerin tepkili olduğu belirtilen haberde, sendikanın bu durumu kabullendirmeye çalıştığı kaydedildi.

Belediye yönetiminin günlük yüzde 40’lık zam dayatması için oylama yaptıklarını ifade eden işçiler, “grev de yapılsa bu rakamlardan fazlasına sahip olamayacakları” üzerinden baskı altına alınarak onay vermek zorunda kaldıklarını dile getirdi. İşçiler yapılan bu zammın bir yıl sonunda enflasyonla eriyeceğini, vergi kesintileriyle geçinecek bir ücretin kalmayacağını söyledi.

Şube Başkanı Savaş Atalay ise gazeteye yaptığı açıklamada “İşçi arkadaşlarımızın talebi yevmiyelerin 400 lira ve üstü olması yönündeydi. Yapılan zam yüzde 40-45’te kaldı. Gönül isterdi ki bizim istediğimiz rakamları imzalayalım ama ülke şartları nedeniyle öyle olmadı” dedi.

ALINTERİ

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir