Qamişlo’da halklar Türkiye’yi ve garantörleri protesto etti

Qamişlo’da binlerce kişi, Türkiye’nin ve TSK’ye bağladığı Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Kuzey ve Doğu Suriye ile Başûrê Kürdistan’a yönelik saldırılarını protesto etti. Türkiye’nin bölgede işlediği suçlarla tüm uluslararası hukuku ihlal ettiği kaydedildi. Eyn Îsa ve Girê Spî kamplarında kalan Girê Spî halkı Rusya’yı protesto etti

Qamişlo Kantonu’nun ilçe ve şehirlerinde yaşayan halklar Türkiye’nin saldırılarını protesto etmek için Dêrik ilçesinde toplandı.

24 Temmuz 2022 Pazar günü sokaklara çıkan binler Türkiye ve SÖO’nun Kuzey ve Doğu Suriye’ye karşı devam eden saldırıları ve uluslararası toplum ile kendilerine “garantör” diyen ABD ve Rusya’nın sessizliğine karşı kitlesel yürüyüş düzenledi.

Bawer Devrimci Gençlik Merkezi önünde konuşan Cizre Bölgesi Yürütme Meclisi Eş Başkanı Talet Yunis, meydanları dolduran binleri selamlayarak, Türkiye’nin acımasız politikalarına karşı devrim mücadelesini büyüteceklerini söyledi.

Türkiye’nin Kürt halkının ve bölge halkının iradesini kırmak için tüm imkanları kullandığını belirten Yunis, Türkiye’nin dünyadaki gerilimleri bölge halkına karşı kullandığını söyledi.

‘İç siyasetindeki sorunları bastırmaya çalışıyor’

Türkiye’nin saldırılarla iç siyasetindeki sorunları bastırma ve gizlemeye çalıştığını dile getiren Yunis, bölgede işlediği suçlarla tüm uluslararası hukuku ihlal ettiğini belirtti. Türkiye’nin, Kürt halkına ve bölge halkına yönelik katliamlarıyla IŞİD’e karşı savaşan üç kadın komutanın hedef alınmasına karşı uluslararası sessizliği eleştiren Yunis, koalisyon güçlerinin ve uluslararası devletlerin katliamlara karşı sessizliğini kınadı. Yunis, Türkiye’nin bölgedeki katliamlarına rağmen, Kürt halkının iradesini yenemeyeceğini, Kürt halkının tarihten bu yana topraklarında olduğunu bundan sonra da topraklarında olacağını ifade ederek, Kürt halkının kendi güçlerine sahip çıkacağını vurguladı.

‘Bölgenin demografisini değiştirmeye çalışıyor’

Protestoda Qamişlo Kantonu adına konuşan Girkê Legê Sağlık Meclisi yürütme üyesi Muna El-Nasir de, “Türk işgali, her gün gerçekleştirdiği saldırılarda halkın iradesini yenmeye ve bölgenin demografisini değiştirmeye çalışıyor” dedi.

Uluslararası toplumun ve Uluslararası Koalisyon’un dünyanın gözü önünde gerçekleşen katliamlara karşı sessizliğini kınayan Muna El-Nasir, bölge halkının gerçekleştirilen katliamlara karşı sessiz kalmayacağını vurguladı.

Eyn Îsa’da Rusya’ya protesto

Eyn Îsa ve Girê Spî kamplarında kalan Girê Spî halkı kendisine “garantör” diyen Rusya’ya tepkisini, Eyn Îsa şehir merkezinde toplanıp Rus üssüne yürüyerek gösterdi. Göstericiler, Rusya’nın bulunduğu konumundan çıkıp Türkiye ve çetelerine karşı somut adım atmasını talep etti.

Girê Spî’nin Türkmen mültecilerinden Şaha Esaf, şunları söyledi: “Türk devleti topraklarımızı işgal etti, hepimiz yıllardır kendi evimizden ve topraklarımızdan sürülüp kamplarda yaşamak zorunda bırakıldık. Buna rağmen de hala Türk devleti bize saldırmaya devam ediyor. Rusya güya saldırılara engel olacağını ve Türk devletinin katliamlarına karşı duracağını söyledi ama her gün Türk devleti sivilleri bombalıyor, sivilleri katlediyor. Rusya hiçbir şey yapmıyor. Hatta onlar vuruyor, Rusya sadece izliyor. Bir çok defa Rusların üslerinin hemen yanındaki yerler vuruluyor ama onlar durup sadece izliyor. O zaman Rusya’nın bizim topraklarımızdan ne işi var?”
Eyn Îsa’dan Emira Rifet ise “Madem bize karşı yapılan her türden saldırıya sessiz kalıyor, o zaman buradaki varlığının hiçbir anlamı yok” dedi.

QAMIŞLO

Yeni Yaşayam Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir