Türkiye BM’ye şikayet edildi: Ormanları yok ediyor, tüm dünya zarar görüyor

Komeleya Sewz a Kurdistan (Kürdistan Yeşiller Derneği), Türkiye’nin yetişmesi uzun yıllar alan ve oksijen kaynağı olan ormanların talan edilmesine karşı BM’ye başvurdu

Komeleya Sewz a Kurdistan (Kürdistan Yeşiller Derneği) yetkilileri, Kürdistan Bölgesi doğasının Türkiye tarafından talan edilmesine karşı tavır alınması gerektiğine dikkat çekerek Birleşmiş Milletler’den zarar ve tahribatı önlemesini talep etti.

Rojnews’in haberine göre Federe Kürdistan’a yönelik operasyonlar sürerken ormanlar da yok ediliyor.
Komeleya Sewz a Kurdistan Başkanı İsmail Abdullah, “Bu yapılanlar faşist Türk devletinin yapacağı türden işlerdendir. Doğaya, Kürt halkına, Kürdistan dağlarına ve topraklarına karşı eylemlerdir. Çünkü Kürdistan’ın dağları ve ormanları temiz ve yeşildir. Ağaçlar temiz bir çevre yaratıyor. Ancak Türk devleti doğaya düşmandır. Onlara göre ağaçlar bile onların düşmanlarıdır, bu yüzden ağaçları kesiyorlar.”

İsmail Abdullah, Birleşmiş Milletler (BM) ve sivil toplum kuruluşlarından Türkiye’nin kirli eylemlerini hep birlikte kınamalarını talep ettiklerini, çünkü bu eylemlerin tüm dünyanın doğasına zarar verdiğini vurguladı.

‘BM’ye Türkiye’yle ilgili olarak şikayette bulunduk, tüm dünya zarar görüyor’

Komeleya Sewz a Kurdistan Süleymaniye Şubesi Başkanı Amine Ahmed ise, şunları söyledi: “Biz Kürdistan Sewz Derneği olarak Türk devletinin bu ihlallerini asla kabul etmiyoruz. Dernek olarak Birleşmiş Milletler’e Türkiye’yle ilgili olarak şikayette bulunduk. Türk devletinin ihlalleri devam ediyor ve bu ihlaller siyasi, ekonomik, sosyal ve çevresel ihlallerdir. Birleşmiş Milletler ve dünyadaki insan hakları kuruluşlarından Türk devletinin toplumsal ve doğaya yönelik ihlallerini durdurmalarını istiyoruz. Çünkü bugün çevre konusu tüm dünyayı ilgilendiren bir konu haline gelmiştir. Bir yerin doğası zarar görürse bu, tüm dünyanın zarar gördüğü anlamına geliyor. Bu yüzden güçlü ülkelerden ve Irak’tan Türk devletinin Kürdistan’a yönelik bu kirli politikasına karşı çıkmalarını istiyoruz.”

Yeni Yaşayam Gazetesi

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir