Sancar: Duraksamadan mücadele edersek iktidar gider

Kobanê Davası duruşması öncesi konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Duraksamadan mücadele edersek iktidar gider” dedi.

21’i tutsak 108 ismin yargılandığı Kobanê Davası’nın 14’üncü duruşması, 8’inci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başladı. Duruşmaya katılan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, duruşma öncesi cezaevi kampüsü önünde açıklama yaptı. Parti yöneticileri dışında halkın eyleme katılması polislerce engellendi.

Sancar, “imdi de her açıdan hukuksuzluklar örneği olarak devam ediyor. Düşman hukukunun uygulaması olduğunu söylersem abartı değil. Tarihe hukuk, adalet adına yüz karası olarak geçen davalarda bile, bu kadar keyfi uygulama yaşanmadı. En azından oralarda görüntüyü kurtarma adına hukuk kurullarına şeklen uyma yaklaşımı söz konusuydu. Burada o da bırakılmış. Adil yargılamadan geçtik burada yapılan tek şey acil yargılamadır” dedi.

SANCAR, HUKUKSUZLUĞA DİKKAT ÇEKTİ

Davayı hızlandırmaya yönelik kararların çoğaldığını, savunma hakkının yok sayıldığını aktaran Sancar, “Süreler çok kısaltılıyor. 3 bin 500 sayfalık iddianame ve 324 klasörden oluşan davada, gerçek bir savunma yapılması imkansız hale getiriliyor. Gizli tanık uygulamasının burada yeni bir örneği ile karşı karşıyayız. Gizli tanık ancak istisnai başvurulacak bir durumdur. Ancak özel şartlar varsa, bu yola gidilebilir. Oysa Kobanê kumpas davasında gizli tanık uygulaması kural haline gelmiştir. Gizli tanık bile gizli dinlenilebilir hale geldi. Bu ülkede yargılama hukukunda tanık olduk. Bu dava Türkiye siyasetini dizayn etme konusundaki kapsamlı mühendislik projesinin önemli bir parçasıdır sadece arkadaşlarımızın özgürlüğü gasp edilmiyor, günleri ayları yılları çalınmıyor asıl yapılmak istenen bu ülkenin geleceğinin gasp edilmesidir. Bu ülkenin hukuka uygun bir geleceğinin gasp edilmesidir. Demokrasi mücadelesini sindirme gelecek adına umutları boğma çabasıdır” ifadelerini kullandı.

‘BU DAVA HERKESİ İLGİLENDİRİR’

Davayı sadece HDP’ye yönelik bir uygulama ve özel durum olarak nitelendirmenin büyük hata olacağını vurgulayan Sancar, devamında şunları söyledi:

“Seçimlere yaklaştıkça belli ki mahkeme heyeti de gündemini ve düzenini bu ihtiyaçlara göre ayarlıyor. Yani hukuktan değil iktidardan talimat alıyor. Bunun çok açık örneğini geçtiğimiz haftalarda yaşadık. Bu yargılama için özel olarak atanan Bahtiyar Çolak uzun süre mahkeme başkanlığı yaptı, ardından görevden alındı, ardından çete operasyonunda gözaltına alındı, ev hapsinde tutuldu. Bunun yargılamanın hangi dinamikler, saikler ve hedeflerle yürütüldüğünü ortaya koyan açık bir durum olduğunu kim gözden kaçırabilir?

‘BİZ DİRENMEYİ BİLİRİZ’

Biz direnmeyi biliriz, her türlü hukuksuzluğa karşı sözümüz var, bu sözü de her şart altında söyleriz. Tıpkı burada duruşma salonunda arkadaşlarımızın, o sözü, o hakikatin sözünü en etkili şekilde dile getirmelerinde olduğu gibi. Arkadaşlarımız hakikati dile getiriyorlar, sözlerini en cesur şekilde söylüyorlar. Bizler, halkımız her alanda hakikati söylemeye devam edeceğiz. Bu bir kumpas davasıdır. Türkiye siyasetini dizayn etme politikasının önemli bir halkasıdır. Hiçbir muhalefet partisi, derdi demokrasi ve adalet olan hiç bir çevrenin buradaki kumpasa seyirci kalmaması gerekiyor. Burada hazırlanan gelecek ya da düzen ülkenin nasıl bir geleceğe mahkum edilmek istendiğinin bir tipik örneğidir. Çarpıcı bir timsalidir. Adaletsizliğe her alanda karşı çıkmazsak her alana adaletsizliğin yayılmasını da önleyemeyiz.

Son zamanlarda başka davalarda da bu keyfilikleri pervasızlıkları gördük. Gezi yargılamaları bunlardan biriydi. Bu gibi durumlarda sadece kendisi ile ilgili bir adalet sorunu gören kısıtlı anlayış yatar. Adaletsizlik kime yapılırsa yapılsın, hep birlikte buna karşı çıkılmadıkça bu ülkeyi adaletsizlik pençesinden kurtarma imkanımız yoktur. Bu dava HDP’yi hedef almakla sınırlı bir dava değildir. Bu dava arkadaşlarımıza ceza vermek için hukukun bütün kurallarının bir kenara bırakıldığı, keyfi bir planın parçasından ibaret değildir. Bu dava ülkenin geleceğini gasp etmek için yapılan hazırlıkların en önemli parçasıdır. O nedenle bütün muhalefet partilerini demokrasi ve adalet isteyen bütün çevreleri gözlerini bu davaya çevirmeye ve buradaki düşman hukuku uygulamalarına hep birlikte karşı çıkmaya çağırıyoruz.

‘BİR AN BİLE DURAKSAMADAN MÜCADELE ETMELİYİZ’

Biliyoruz ki bu iktidarın da sonu yaklaştı. Bu hukuksuzluklara alet olanlar veya bilerek bu hukuksuzlukları, adaletsizlikleri hayata geçirenler tarihte pek çok örnekte olduğu gibi bunun hesabını gerçek anlamda adil mahkemeler önünde vermek zorunda kalacaklardır. Hukuksuz ve kanun emri uygulamak onları suç işlemiş olmaktan kurtarmaz. Bu ülke bu düzene, bu anlayışa mahkum değildir. Yakın zamanda bu gidişata dur denilecektir. İlk seçimlerde bu iktidar gidecektir, bu iktidarın hukuksuzlukları, adaletsizlikleri de hem siyaseten hem de adil yargı önünde mutlaka hesaba çekilecektir. O nedenle adalet mücadelesinde bir an bile duraksamaya gerek yok. Ama adaletsizliğe bilerek ya da mecburiyetten alet olanlar, kendilerini bir kez daha gözden geçirmelidir.”

Açıklamanın ardından Sancar ve beraberindekiler duruşma salonuna geçti.

ANF

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir