Şengal’de Êzidi Genç Kadınlar Kongresi

HABER MERKEZİ – Şengal’de Birinci Êzidî Genç Kadınlar Kongresi “Zilanların ve Berivanların çizgisinde örgütlenelim ihaneti yenelim, Şengal’in özgürlüğünü kalıcılaştıralım’ şiarıyla gerçekleştiriliyor.

Birinci Êzidî Genç Kadınlar Kongresi Şengal’deki Halk Meclisi Merkezi’nde 120 delegenin katılımıyla başladı.” Zilanların ve Berivanların çizgisinde örgütlenelim ihaneti yenelim, Şengal’in özgürlüğünü kalıcılaştıralım’ şiarı ile gerçekleştirilen kongreye, Êzidî Kadın Özgürlük Hareketi (TAJÊ), Şengal Kadın Birlikleri (YJŞ) ve Maxmur Genç Kadın Meclisi’nden kadınlar katıldı.

‘Kongre, fermana cevaptır’

Saygı duruşuyla başlayan kongrenin açılış konuşmasını yapan Şengal Gençlik Birliği Sözcüsü Saran Botan, şunları belirtti: “Birinci Êzidî Genç Kadınlar Kongresi, tüm kadınlara kutlu olsun. Bu kongre, düşmana en büyük cevaptır. Bu kongrenin oluşmasındaki en büyük emek Önder Apo’nundur. Zira Önder Apo’nun fikirleri olmasaydı bu kongre gerçekleşmeyecekti. Fermanda en çok kadınlar katledildi. Bizler annelerimize söz veriyoruz, DAİŞ çetelerinin elinde olan kadınları kurtaracağız. Şehitlere bağlı kalacak ve onların izinde yürüyeceğiz.”

TAJÊ adına konuşan Suham Şengali ise şunları söyledi: “Êzidî kadınların kendilerini örgütlemesi böylesi bir süreçte oldukça önemlidir. Ülkemizde kadınlara yönelik çok acımasız saldırılar yaşanıyor. Bu nedenle de örgütlenerek saldırılara en büyük cevap veriliyor. Bu kongre, Özerk Şengal’i ve Êzidî kadınları güçlendirecektir.”

‘Genç Kadınlar toplumun geleceğidir’

YJŞ komutanlarından Viyan Hebabi de söz alarak şu ifadeleri kullandı: “Bu kongre, Önder Apo ve şehitlerin emeğinin bir sonucudur. Toplumumuz içerisinde onlarca kadın öncü çıktı ve birçoğu şehit düştü. Bu kongrenin toplumumuza ve kadınlarımıza yönelik saldırılara bir cevap olacağına inanıyorum. Bu kongre düşmana bu topraklarda olduğumuzu ve topraklarımızda yaşamaya devam edeceğimizin cevabıdır. Tüm genç kadınlar saldırılara karşı örgütlü ve tepki sahibi olmalıdır. Bizim kendimizi savunma hakkımız var, kimse bize kendimizi neden savunduğumuzu soramaz. Bu topraklarda savaşan ve bedel ödeyenler bizleriz. Genç kadınları toplumun geleceğidir. Gençler güçlü örgütlenirse toplumun geleceği de garanti altına alınır.”

Konuşmaların ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın perspektiflerinin okunduğu kongre devam ediyor.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir