Surluları kamulaştırma bedeliyle sokağa atmaya çalışıyorlar

Sur ilçesinde evleri yıkılmak istenen yurttaşlar, bir miktar kamulaştırma bedeliyle sokağa atılmaya çalışıldıklarına dikkat çekti: ‘Bizi aç bırakıp, sokağa atmak istiyorlar. Buradan çıkarsak kira bile ödeyemeyiz’

Kayyum yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB), 21 Ekim 2021’de Sur ilçesine bağlı Melikahmet mahallesindeki Anzele Parkı etrafındaki binalara dair “kamulaştırma” kararı aldı. Ancak mahalle sakinlerinin tepkileri üzerine karar durduruldu. DBB, bu yıl yeniden kamulaştırma kararını hayata geçirmek istiyor. Mahalle sakinleri, hem yıkıma hem de düşük kamulaştırma bedellerine tepkili.

MA’nın haberine göre Fatma Karaot isimli mülk sahibi, belediyenin evlerinden çıkmaları karşılığında kendilerine teklif ettikleri para miktarının 200-300 bin TL arasında olduğunu, yeni ev fiyatlarının ise teklif edilen fiyatın çok üstünde olduğuna dikkati çekti. Fatma Karaot, “Buralar bizim evimizdir, yuvamızdır. Çocuklarımız burada büyüdüler. Biz evlerimizi terk etmek istemiyoruz. Bizi mağdur etmesinler” diye konuştu.

Eşini kaybemiş, kendisi hasta

Eşini kaybettiğini kendisinin de kanser hastası olduğunu anlatan Fatma Karaot, “Belediyeden gelip, ölçüm yaptılar. Bize hiçbir şey söylemeden evlerimizin içini gezip, fotoğraflar çektiler. Biz onların yardım için geldiklerini düşünürken, evlerimizi yıkmak için geldiklerini sonradan öğrendik. Bizler bir eve 2 bin 500 TL kira veremeyiz” dedi.

Sıdıka Etki: Bizi aç bırakıp, sokağa atmak istiyorlar

Bir diğer mülk sahibi Sıdıka Etki de “Bize diyorlar ki, ‘Size 100 bin TL verelim evden çıkın’ bugün 100 bin TL para değil ki. Gelsinler ben onlara 100 bin TL vereyim. Bugün bir dairenin fiyatı bir milyon TL olmuş” hatırlatmasında bulundu. Mahallelerinden ayrılmaları durumunda mağdur olacaklarını da ifade eden Etki, “Biz zaten yoksul insanlarız. Bir de bunlar bizi evlerimizden çıkartarak bizi aç bırakıp, sokağa atmak istiyorlar. Biz de gidelim onların evini özerinde çadır kuralım, olur mu? Bırakırlar mı?” diye sordu.

Sonucu her ne olursa olsun evlerinden çıkmayacaklarını vurgulayan Sıdıka Etki, “Ben 15 yaşından evlendiğim zaman buraya yerleştim. O zamandan beri burada yaşıyorum. Biz bir şey talep etmiyoruz evimizde kalmak istiyoruz” dedi.

Yılmaz Etki: Dedemden kalma

Yılmaz Etki ise şunları söyledi: “Ben bu mahallede doğmuş burada büyümüşüm. Bütün çocukluğumuz, gençliğimiz burada geçmiş. Geçen dönem benim evime 80 bin TL fiyat biçtiler. Ben bunu kabul etmeyince, bu sefer 95 bin TL teklif ettiler. Bunu da kabul etmedim. En son geldiklerinde; 135 bin TL vermeyi teklif ettiler. Bu ev bana dedemden kalma. Müstakil bir evim var. Bunu yıkmaya çalışıyorlar. Duyduğum kadarıyla, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan bir yıkım kararı yok. Bunlar kendi kafalarına göre yıkmaya çalışıyorlar.”

Yeni Yaşayam Gazetesi/DİYARBAKIR

 

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir