Çin’den ABD’ye tepki: Bu siyasi provokasyondur

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti hakkında Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada‘‘Ziyaret, büyük bir siyasi provokasyondur. Çin ve Çin halkı bunu asla kabul etmeyecek” ifadeleri kullanıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyareti hakkında Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ‘‘Dünyada sadece bir Çin vardır, Tayvan Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu ateşle oynamaktır, çok tehlikeli bir girişimdir” denildi.

‘Çin’in Toprak Bütünlüğünü İhlal Ediyor’

Çin Dışişleri’nden yapılan açıklamada, “Çin’in güçlü muhalefetini ve ciddi temsillerini göz ardı ederek ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Çin’in Tayvan bölgesini ziyaret etti. Bu, tek Çin ilkesinin ve üç Çin-ABD ortak bildirisinin hükümlerinin ciddi bir ihlalidir. Çin-ABD ilişkilerinin siyasi temeli üzerinde ciddi bir etkisi var ve Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ciddi şekilde ihlal ediyor. Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı ciddi şekilde baltalıyor” sözlerine yer verildi.

‘Büyük Bir Siyasi Provokasyon’

Açıklamada Pelosi’nin ziyaretinin kabul edilemez olduğu vurgulanırken, ‘‘Dünyada sadece bir Çin vardır, Tayvan Çin topraklarının ayrılmaz bir parçasıdır ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümeti tüm Çin’i temsil eden tek meşru hükümettir. Ziyaret, büyük bir siyasi provokasyondur. Çin ve Çin halkı bunu asla kabul etmeyecek” ifadeleri kullanıldı.

‘Tayvan Boğazı Gerilimle Karşı Karşıya’

Tayvan sorununun Çin-ABD ilişkilerindeki en önemli konu olduğu belirtilen açıklamada, “Tayvan Boğazı yeni bir gerilim ve ciddi zorluklarla karşı karşıya ve bunun temel nedeni, Tayvan makamları ve ABD’nin statükoyu değiştirmek için tekrar eden hamleleridir. Tayvanlı yetkililer, bağımsızlık için ABD’den destek aramaya devam ediyor. 1992 Konsensüsü’nü tanımayı reddediyorlar” sözleri yer aldı.

‘Bu, Ateşle Oynamaktır’

Çin Dışişleri açıklamasında, “Bu ateşle oynamaktır, çok tehlikeli bir girişimdir, ateşle oynayanlar kendilerini yakarlar” ifadelerini kullanılırken, ABD’nin “Çin’i engellemek için Tayvan’ı kullanmaya çalıştığına” dikkat çekildi. Açıklamada, Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü kararlı bir şekilde korumak için gerekli tüm önlemleri alacağı vurgulanırken, “Bundan doğabilecek tüm sonuçlar ABD tarafı ve ‘Tayvan bağımsızlığı’ ayrılıkçı güçleri tarafından üstlenilmelidir” cümlelerine de yer verildi.

Çin ve ABD’nin iki büyük ülke olduğu aktarılan açıklamada, ABD ve Çin’in birbirleriyle başa çıkmalarının doğru yolunun, yalnızca karşılıklı saygıdan, barış içinde olmaktan, karşı karşıya gelmemekten ve kazan-kazan iş birliğinden geçtiği vurgulandı.

‘Çin’in İç Meselesi’

Açıklamada, “Tayvan sorununun Çin’in iç meselesi olduğu” belirtilirken, “Başka hiçbir ülke Tayvan sorununda yargıç olarak hareket etme hakkına sahip değildir. Çin, ABD’yi ‘Tayvan kartını’ oynamayı ve Çin’i kontrol altına almak için Tayvan’ı kullanmayı bırakmaya şiddetle çağırıyor. Tayvan’a karışmayı ve Çin’in içişlerine karışmayı bırakmalı. ‘Tayvan’ın bağımsızlığı’ ayrılıkçı güçlerini herhangi bir biçimde desteklemeyi ve bunlara göz yummayı bırakmalı. Tayvan sorununda bir şey söyleyip bunun tersini yapma eylemlerini bırakmalı. Tek Çin ilkesini çarpıtmaktan, karartmaktan ve içini boşaltmaktan vazgeçmeli” ifadeleri kullanıldı.

‘Askeri Operasyon Başlayacak’

Çin Savunma Bakanlığı’nın ziyarete ilişkin açıklamasında ise, ‘‘Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmedeki ısrarının ciddi sonuçları olacağı kesin. Çin Halk Kurtuluş Ordusu yüksek alarm durumunda ve bir dizi askeri operasyon başlatacak” sözlerine yer verildi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu’ndan Tatbikat

Pelosi’nin ziyareti sonucu bölgede gerginlik tırmanırken, Çin Halk Kurtuluş Ordusu, “4-7 Ağustos tarihleri arasında Tayvan’ı çevreleyen altı bölgede tatbikat ve eğitim faaliyetleri yapacağını” açıkladı. Tatbikatlarda gerçek mermi kullanılacağı aktarılırken, tatbikatların yapılacağı bölgelere gemi ve uçakların girişinin güvenlik gerekçesiyle yasaklandığı ifade edildi.

GAZETE PATİKA

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir