Atasoy: Dokunulmazlığın kaldırılması tarihsel düşmanlıktır

DİYARBAKIR – DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması kararını yok saydıklarını belirten HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, “Oylamanın temelinde tarihsel bir Kürt ve kadın düşmanlığı yatmaktadır” dedi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dair çalışmalar kapsamında Meclis Anayasa ve Adalet Komisyonu’ndan oluşan Karma Komisyon görüşmeleri sona erdi. Karma Komisyon’da Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde karar çıkarken, komisyon görüşmeleri ile verilecek şerhin de yer aldığı Karma Komisyon raporu, Ekim ayında Meclis Genel Kurul’unda görüşülecek.

KÜRT KADIN VEKİLLER HEDEFTE

Dokunulmazlıkların kaldırıldığı 2016 sürecinde bu yana çok sayıda Kürt kadın siyasetçinin dokunulmazlıkları kaldırıldı. 2016 yılında, HDP’li Figen Yüksekdağ, Çağlar Demirel, Burcu Çelik, Gülser Yıldırım, Selma Irmak, Besime Konca, Leyla Birlik ve Nursel Aydoğan tutuklanarak dokunulmazlıkları kaldırılmıştı. Daha sonraki süreçlerde ise 4 Haziran 2020 yılında Leyla Güven’in 1 Mart 2022 yılında ise Semra Güzel’in dokunulmazlığı kaldırıldı. Şimdi de Saliha Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması bekleniyor.

133 KURUM TEPKİ GÖSTERDİ

Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin tepkiler devam ederken, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Rosa Kadın Derneği öncülüğünde 133 kurum Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasına dönük karara tepki gösterdi.

‘SİYASET TARİHİNDE BİR İLK’

İmzacılar arasında bulunan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy, Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılması yönünde Karma Komisyonda çıkan karara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aydeniz’in dokunulmazlığının kaldırılmasının gerekçesinin Türkiye siyasi tarihinde bir ilk olduğuna dikkati çeken Atasoy, “Türkiye siyasi tarihinde bir ilk yaşandı, ‘2911 sayılı yasaya muhalefetten’ Karma Komisyonda vekilliğin düşürülmesi yönünde bir karar alındı. Yani bir çok ülkede hiçbir ceza yaptırımına dahil bile olmayan ‘gösteri ve yürüyüş kanununa muhalefet’ yasası çerçevesinde vekillik düşürüldü” dedi.

‘TARİHSEL KÜRT KADIN DÜŞMANLIĞI’

Dokunulmazlığın kaldırılması yönündeki oylamanın temelinde tarihsel Kürt ve Kürt kadın düşmanlığının yattığını söyleyen Atasoy, daha önce diğer Kürt siyasetçi kadınlara yapılanın aynısının bugün Saliha Aydeniz’e yapıldığını belirtti. Atasoy, “Dolayısıyla bir yandan düşman siyasetinin yansıması ama bir yandan da AKP’nin seçim hazırlığı olduğunu biliyoruz. AKP seçimlere yaklaştıkça daha çok kutuplaştıran ve toplumu ikiye bölen ve bunu da Kürt düşmanlığı üzerinden yapan bir yerde duruyor” diye konuştu.

MUHALEFETİN SESSİZLİĞİ

Muhalefetin iktidarın bütün yaptırımlarına sessiz kalmasının büyük sorun olduğunu vurgulayan Atasoy, “Bu önümüzdeki sürecin demokratikleşmesi önündeki en büyük engellerden biri olarak karşımızda durmaktadır. Muhalefetin, AKP’nin her hukuksuz ve baskıcı uygulamasına, mesele Kürtlere dokunuyorsa, her seferinde sessiz kalması maalesef ki Türkiye’nin geleceği açısından da çok önemli bir sorun olarak önümüzde durmaktadır. Biz tüm çevrelere bu oylama genel kurula gelmeden önce gerçekten demokrasi, eşitlik, özgürlük diyorlarsa bunun tavrını tutumunu genel kurulda belirtmelerini bekliyoruz. Sadece Kürtlerin değil Türkiye halkların buna çok ihtiyacı vardır” şeklinde ifadeler kullandı.

‘İRADEMİZ OLARAK GÖRMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

“Biz kadınlar olarak bu kararı yok hükmünde sayıyoruz” diye devam eden Atasoy, şunları söyledi, “Saliha Aydeniz bizim seçilmiş irademiz ve DBP Eş Genel Başkanımızdır. Tıpkı Leyla Güven, Semra Güzel ve cezaevinde tutulan tüm milletvekillerimiz gibi, bizim irademiz ve siyasetçimiz olmaya devam edecektir” dedi.

MA / Eylem Akdağ – Müjdat Can

MEZOPOTAMYA AJANSI

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir