Ayşe Acar’dan katledilen Ezgi Zerkin’in annesi ile dayanışma

ANKARA – İzmir’de boşanmak istediği Deniz Özarslan tarafından katledilen Ezgi Zerkin’in annesinin isyanına karşı iktidara tepki gösteren HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, çıkarılan yasaların içinin boş ve göstermelik olduğunu belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, İzmir’de boşanmak istediği Deniz Özarslan tarafından katledilen Ezgi Zerkin’in annesinin, “Benim çocuğumu devlet koruyamadı” şeklindeki tepkisine ilişkin dijital medya hesabından iktidarın politikalarına dikkat çekti, Ezgi’nin annesiyle dayanışma mesajı verdi.

‘Her gün bir kadın cinayetiyle uyanıyoruz’

Savcılık ve karakolda suç duyurusuna rağmen fail Deniz Özarslan hakkında uzaklaştırma kararı olmasına rağmen Ezgi Zerkin’in işyerine gittiği sırada “devletin koruyamaması politikası” sonucu Ezgi’nin katledildiğini belirten Ayşe, şunları ekledi: “Bu ülkede kadınlar, kendi yaşamları hakkında karar verdikleri için katlediliyor. Gittikçe kırım boyutuna varan kadın katliamlarının sorumlusu, iktidarın cinsiyetçi kadın düşmanı politikalarıdır. Neden mi bunu diyoruz? Her gün güne bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Danıştay’ın İstanbul Sözleşmesi kararının ardından en az 20 kadın ve sadece geçtiğimiz Temmuz ayında 44 kadın, erkek şiddeti sonucu katledildi. İktidar ne yapıyor? Kadın katliamlarına karşı önlem almak yerine; medyası ve yargısı işbirliğiyle algı yaratarak, İstanbul Sözleşmesi’nden geri çekilerek kadına yönelik şiddete zemin hazırlıyor.

‘Katledilen kadınlarına ve ailelerine sözümüz’

Çünkü iktidarın ‘makbul kadın’ algısına göre kadınlar boşanamaz, gece geç saatte dışarıda kalamaz, istediği kıyafeti giyemez, siyaset yapamaz, kadın düşmanı politikalarına karşı mücadele edemez! İşte bu yüzden çıkardığı yasaların içi boş ve göstermelik! İktidarın çıkardığı yasalar, Ezgi Zerkin katliamında görüldüğü gibi kadınları korumuyor. Biz kadınlar, bu yasalarıyla birlikte iktidarı da politikalarını da hep birlikte göndereceğiz! Katledilen kadınlara ve ailelerine sözümüz olsun; İstanbul Sözleşmesini biz uygulatacağız.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir