Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın: AYM kararını kabul etmiyoruz

HABER MERKEZİ – Demans hastası Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk hakkında AYM’nin verdiği karara tepki gösteren “Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın”, “AYM kararını kabul etmiyoruz” dedi.

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), demans hastası Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’un tahliye edilmemesi yönünde verdiği karara ilişkin “Aysel Tuğluk İçin 1000 Kadın” yazılı açıklama yaptı.

“Anayasa Mahkemesi’nin kararını kabul etmiyoruz” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “İki yılı aşkın bir süredir demans hastalığı ile mücadele eden Aysel Tuğluk için avukatlarının yaptığı tedbiren tahliye edilmesine yönelik başvuru Anayasa Mahkemesi tarafından reddedildi!

Aysel Tuğluk’un cezaevinde tek başına yaşamını idame ettiremeyeceğini, hastalığının her geçen gün daha da ağırlaştığını gösteren çok sayıda bilimsel rapor, reçete ve belge Anayasa Mahkemesi’nin önünde duruyordu. Ama AYM, siyasi saiklerle hareket eden Adlî Tıp Kurumu’nun adaletsiz raporlarıyla karar verdi. Hem de büyük çelişkilerle!

AYM ‘nörolojik rahatsızlığın zamanla ilerleyebileceği, bir başkasının yardımı olmadan zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz, cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettiremez duruma gelebileceği ihtimali’yle tedbir kararı verirken, Aysel Tuğluk’u cezaevi koşullarına mahkûm etti. Tarihe geçecek bu çelişki yalnızca bu ülkedeki adaletsizlik silsilesine eklenecek yeni bir vaka değil, bir insanın, hasta bir mahkumun, Aysel Tuğluk’un yaşamına mal olacak kadar ağır sonuçlar doğuracak, kabul edilemez bir tutumdur! Hem de çok kısa bir zaman önce demans hastası Çevik Bir’in tahliye edildiği şu şartlarda bu apaçık siyasi bir karardır.

Kabul etmiyoruz!

Biz, ülkenin ve dünyanın dört bir yanından binlerce kadın olarak Aysel Tuğluk’un göz göre göre unutmaya, unutturulmaya mahkum edilmesine izin vermiyoruz!

Kaybedecek bir gün bile yok, Aysel Tuğluk derhal tahliye edilerek bir an önce tedavi olanaklarına kavuşturulmalı.

AYM kararı sebebiyle kararın muhatabı olan Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığına bir kez daha yapılacak olan hukuki başvurunun, Aysel Tuğluk’un hemen tahliyesini içeren taleplerin de takipçisiyiz.”

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir