Sibel Çelik’i katleden fail 6 yıl sonra tutuklandı

HABER MERKEZİ – Sibel Çelik’e tecavüz ettikten sonra katleden ve Almanya’ya kaçan fail Almanya tarafından adli suça karıştığı için 6 yıl sonra Türkiye’ye iade edildi. Fail tutuklanarak cezaevine konuldu.

2016 yılında İzmir’in Buca ilçesinde Sibel Çelik’e tecavüz ettikten sonra işkence ederek katleden ardından kaçan Halil Yılmaz isimli erkek kırmızı bültenle aranırken Almanya’da olduğu belirlendi. Fail 6 yıl sonra Türkiye’ye getirilerek tutuklandı ve cezaevine gönderildi.

Olaya dair

12 Temmuz 2016 tarihinde Buca ilçesinde Halil Yılmaz’a ait evde yangın çıkmış ve yangına müdahale eden ekipler bir bazanın içerisinde yanmış kadın cenazesi bulmuştu. Yapılan incelemeler sonrasında cenazenin 24 yaşındaki Sibel Çelik’e ait olduğu belirlenmişti. Olayın ardından faile ulaşamayan ekipler, failin ağabeyi Selman Yılmaz’ı olaydan bir gün sonra Diyarbakır’a giderken gözaltına aldı. Sorgusunda çelişkili ifadeler veren Selman Yılmaz tutuklanırken, hazırlanan iddianamede Sibel Çelik’in katledildikten sonra evin ateşe verildiği iddianamede yer almıştı. Halil Yılmaz ve Selman Yılmaz isimli failler hakkında “nitelikli kasten öldürme”, “yakmak suretiyle mala zarar vermek” ve “kasten yangın çıkarma” suçlarından dava açılırken, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 6 Aralık 2017’deki duruşmasında, Selman Yılmaz tahliye edilmiş ancak bu süreçte de aranan diğer fail Halil Yılmaz’a ulaşılamamıştı.

6 yıl sonra tutuklandı

Yargılama esnasında Adli Tıp Kurumu’ndan istenen raporda Sibel Çelik’in tecavüze de uğradığı tespit edilirken Almanya’ya kaçtığı belirlenen fail için 21 Şubat 2018 tarihinde kırmızı bültenle yakalama kararı çıkarılmıştı. Söz konusu süreçte Alman yetkililer, Türkiye ile Almanya arasında suçlu iadesi anlaşması bulunmasına rağmen failin ilticacı olarak girdiği ve can güvenliği olmadığı gerekçesiyle uzun bir süre Türkiye’ye göndermedi. Fail Almanya’da adli suça karışmasıyla beraber 6 yıllık sürecin ardından Türkiye’ye iade edildi.

Dün İstanbul’a getirilen Halil Yılmaz Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ifade verdi. Fail ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

JINNEWS

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir