BMG’den eylemlere ilişkin açıklama: Sokaklarda birleşirsek kazanırız!

Birleşik Mücadele Güçleri, iktidarın yıkım politikasına karşı sokağa çıkan emekçi halkın eylemlerine ilişkin açıklama yaptı.

Eylemlerde yer alan BMG’nin açıklaması şöyle:

Faşist iktidar koalisyonu, krizin halk için nasıl bir yıkım anlamına geldiğini umursamaksızın bir avuç burjuva ve uluslararası sermaye için fırsata çeviyor. Döviz kurlarındaki yükseliş, enflasyondaki tırmanma son noktada tümden kontrolden çıkmış durumda. Bu politikanın esas hedefi, ülkeyi ucuz işgücü cennetine çevirmek ve halkın vergileriyle oluşmuş varlıkları kelepire uluslararası sermayeye peşkeş çekmektir. Gelinen noktada 250 dolara gerileyen, fakat sadece son birkaç saatte bile 200’e doğru bastırılan asgari ücretle emek gücümüz ve tüm varlıklar haraç mezat pazarına çıkarılmış durumda.
İktidar blokunun bileşenleri bu halden memnun görünüyor. Spekülatörler, ihracat yapan bir avuç burjuva karlarına kar katıyorken, oldukça mutlular. Fakat bu gidişat işçi ve emekçilerin zaten kıt kanaat sürdürülen hayatlarının gerçek bir cehenneme dönüşmesine evrildi.
Krizi bölgesel savaş politikaları, siyasi saldırganlık, faşist tırmanışla derinleştirdikçe derinleştirenler, şimdi bunu fırsata çevirmeye çalışırken, faturayı halkın tüm bölüklerine ödetmek istiyorlar.
Fakat gidecekleri yol çok uzun değil. Halkın tüm kesimleri onlar her ne kadar “ekonomik kurtuluş savaşı veriyoruz” dese de evinde kaynayan tencerenin küçüldüğünün farkında.
Tam da bu noktada sokağa çıkmak, üretimi ve hayatı durdurmak, işçi ve emekçilerin açlığı-yoksulluğu yoksunluğu üzerinden saltanat sürenlere dünyayı dar etmek tarihsel bir haklılığı olduğu kadar, zorunluluğu da ifade etmektedir.
Her yerden tencere tava sesleriyle, sloganlarla kentlerin meydanlarını kuşatma vaktidir.
Genel grev genel direniş sloganını sanayi havzalarına, plazalara, tüm sömürü üslerine taşıma, oralarda yankılama zamanı!..
Kentlerin meydanlarını, sokaklarını kuşatma zamanıdır!
İsyan zamanıdır!
Gücümüzü sokakta birleştirerek bu sömürü ve zulüm düzenine karşı mücadele zamanıdır!
Birleşik Mücadele Güçleri