Pervin Buldan: Üçüncü yola bir gün herkes muhtaç olacaktır

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan: Biz kendi yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Yolumuz üçüncü yoldur. Elbette ki biz demokratik bir muhalefeti, mücadele ortaklığını büyütmeye kararlıyız.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü’nün 4’üncü olağan kongresi İzmir Fuarı’nda bulunan Celal Atik Spor Salonu’nda yapılıyor. “Umut ve cesaretle faşizme karşı örgütleniyor, özgürlüğe yürüyoruz” sloganıyla gerçekleştirilen kongreye, Ege Bölgesi illerinden yoğun katılım oldu. HDP milletvekilleri ile HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da kongreye katılarak, konuşma yaptı.

Halaylarla başlayan kongrede salona, HDP İzmir İl Binası’na düzenlenen silahlı saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğraflarının yanı sıra, Kürtçe Türkçe yazılı, “Denîzek biçe, hezar denîz bên” (Bir Deniz gider, bin Deniz gelir), “Aysel Tuğluk için adalet. Tüm hasta tutuklular için adalet”, “Savaşa, talana, ırkçılığa karşı kadınlar barışı savunuyor”, Doğa ve kent talanına karşı ekolojik yaşamı savunuyoruz” ve “Erkek-devlet şiddetine, savaşa, yoksulluğa karşı her yerdeyiz” pankartları asıldı. Kongre katledilen Deniz Poyraz’a atfedildi.

Kongrede, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın salona girişi coşkuyla karşılandı. Katledilen Deniz Poyraz’ın ailesinin de katıldığı kongrede barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde vefat edenler anısına saygı duruşunda bulunulurken, sık sık “Şehid namırın” sloganları atıldı. Divan adına konuşan HDP Milletvekili Murat Çepni “Kongremiz Deniz Poyraz’ın yoldaşlarının kongresidir. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Kongrede, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın salona girişi coşkuyla karşılandı. Katledilen Deniz Poyraz’ın ailesinin de katıldığı kongrede barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde vefat edenler anısına saygı duruşunda bulunulurken, sık sık “Şehid namırın” sloganları atıldı. Divan adına konuşan HDP Milletvekili Murat Çepni “Kongremiz Deniz Poyraz’ın yoldaşlarının kongresidir. Anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Kongrede konuşan HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “Baskılara, faşizme nasıl direnilir bunun büyük bir örneğini ortaya koyduk. İyi ki Türkiye’de HDP var” diyerek, Deniz Poyraz’ı selamladı. HDP’nin tüm ezilenlerin, emekçilerin ve ötekileştirilenlerin partisi olduğunu ifade eden Kemalbay, şöyle devam etti: “Türkiye kritik bir momentten geçiyor ve yaratılmaya çalışına karanlık ancak ve ancak halklarımızın mücadelesiyle aşılabilir. Türkiye halklarının kaderini bizler değiştireceğiz. Bunun burada bir kez daha sözünü veriyoruz. Bu faşist bloku el birliği ile göndereceğiz. Demokratik bir Türkiye’yi el birliği ile var edeceğiz. Hep beraber kazanacağız.”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise Kürtçe ve Türkçe olarak kongreye katılanları selamladı. İki yıllık dönemde zorlu görevi üstlenen il yöneticilerine ve eş bakanlarına teşekkür eden Buldan, yeni dönemde seçilecek olanlara ise başarı diledi.

İzmir’in halklar bahçesi bir kent olduğunu söyleyen Buldan, “İzmir’e her geldiğimde sizlerin büyük bir umuduyla karşı karşıya geliyorum, sizlerin yüreğinizdeki cesareti, gözlerinizdeki parıltıyı görüyorum. İzmir halklar bahçesi bir kent. Türkü, Kürdü, Alevisi, Çerkesi, Lazıyla, Pomakıyla tüm inançlarıyla, kimlikleriyle Türkiye mücadele tarihinin en önemli kentlerinden biridir. Onun için burada olmaktan büyük bir onur duyuyorum, mutluluk duyuyorum. Biz sizlerle güçlüyüz, gün geçtikçe daha da büyüyor ve güçleniyoruz” diye konuştu.

Konuşmasında ekonomik krize de dikkat çeken Buldan, “84 milyon insanın özellikle AKP-MHP iktidarının yarattığı kara bir kışı geçirdiğini hepimiz görüyoruz. Halkın cebini, sofrasını, çarşısını, pazarını tam bir yangın yerine çeviren bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu iktidar toplumun üzerine çöken siyasi bir afettir. AKP- MHP iktidarını bu ülkeden göndermek bizim boynumuzun borcudur dedi.

Son olarak üçüncü yol çağrısı yapan Buldan, şunları söyledi:

“Halkın iradesini tanımayan, belediyelere kayyum atayan, insanların özgürce oy kullanmalarını engelleyen bir iktidar var. Şimdi sandıklar kurulsun, o elimizden aldığınız belediyelerin hepsini tek tek sizden almazsak namerdiz. Bu ülkeyi İmralı’da Sayın Öcalan üzerinde uygulanan tecritle bir tecrit ülkesi haline getirdiler. İnsanları evlerine hapsetmeye çalışan, emeğini sömüren bir iktidar var karşımızda. Bunların karşısında onları yenebilecek güçlü bir muhalefete de ihtiyaç var. Dün 6 siyasi partinin genel başkanları bir araya geldiler. Bu toplantıdan sonra sosyal medyada kıyamet koptu. Niye HDP yok diye soranlar oldu. Bizi tanımayanları biz hiç tanımıyoruz, bu da böyle bilinsin. Bizi yok sayanları yeri geldiğinde biz de yok saymayı iyi biliriz. Biz kendi yolumuzda yürümeye devam edeceğiz. Yolumuz üçüncü yoldur. Bu üçüncü yola bir gün herkes muhtaç olacaktır. Elbetteki biz demokratik bir muhalefeti, mücadele ortaklığını büyütmeye kararlıyız. Demokrasi ittifakı dediğimiz bu yol, bir mücadele ortaklığıdır. Bu güç birliği hem tarihsel hem de toplumsal ihtiyaçtır. Bu umudu yeniden inşa ediyoruz. Türkiye’nin bu çoklu krizden çıkış yolu, en güçlü demokrasi ittifakında buluşmaktır. Bütün bu birlikteliklerin sonunda Türkiye’nin bir barış, huzur ortamına ulaşabileceği yarınları hep birlikte getirebileceğimize söz veriyoruz. Yeter ki kararlı ve cesaretli olalım. Umut HDP’dir. Umut tüm Türkiye halklarındadır.”

Kongrede yapılan seçimde, HDP İzmir İl Eş Başkanlığı’na Berna Çelik ve Vedat Çınar Altan seçildi.

Yorum yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir